Седемте най-големи шока на световните първенства

Българска радост след изравнителния гол срещу Германия Снимка: Getty Images
Българска радост след изравнителния гол срещу Германия

1950, Бразилия - Уругвай 1:2

В първото световно първенство след войната организаторите подхождат твърде странно, като не предвиждат финална среща, а финална група от четири отбора. Въпреки това последният мач между домакина Бразилия и Уругвай изиграва ролята именно на финал, тъй като е решаващ за титлата.

Бразилците са абсолютни фаворити, след като в предишните два мача размазват Швеция със 7:1 и Испания с 6:1. „Златистите" са считани за непобедими от своите почитатели и от медиите. На все още незавършения стадион „Маракана" се събира рекордна за всички времена публика от над 200 000 зрители, а вестниците пренебрегват формалния според тях мач и отпечатват тиража си с „Бразилия - шампион!" на първа страница.

Свръхсамоувереността, както обикновено, обаче не довежда до нищо добро. Домакините се изправят срещу тактически грамотен и решен на всичко съперник и успяват да поведат едва в началото на второто полувреме. Изравнителният гол на Скиафино обаче видимо стъписва бразилците, а при друга контраатака Гигия донася титлата на малката южна съседка.

Шокът в цяла Бразилия е ужасен. Четирима души загиват още на стадиона - двама се хвърлят от трибуните, а други двама получават сърдечен удар. Треньорът Флавио Коща напуска страната от страх да не бъде линчуван...

1954, Германия - Унгария 3:2

Великолепният отбор на Унгария от 50-те години също е считан за сигурен шампион на Мондиал'54. Година по-рано те са размазали самата Англия насред техния дом „Уембли" с 6:3, а по красотата си футболът, който творят маджарите, е без аналог до момента.

В предварителната група те са още по-безмилостни срещу тогавашната ФРГ - 8:3. Когато на финала се изправят срещу същия съперник, никой не очаква по-различен изход. Нещо повече, за само осем минути игра Унгария се сдобива с два гола аванс!

Тогава обаче Германия си спечелва за пръв път репутацията на отбор, за който не можеш да си сигурен, че си победил до последната минута. С невероятна воля и хъс в следващите осемнайсет минути немците изравняват.

Въпреки напора на Пушкаш, Кочиш и компания и напук на всякаква логика в края на мача Хелмут Ран отбелязва трети гол и така само четири години след бразилската трагедия на „Маракана" светът на футбола е разтърсен от още по-голям шок.

1962, Чили - СССР 2:1

На четвъртфиналите на домашния си мондиал опустошената от жестоко земетресение Чили среща могъщия съветски отбор, спечелил първото европейско първенство две години по-рано. В редиците му блестят играчи като Нето, Метревели и Понеделник, а на вратата е най-добрият страж за всички времена Лев Яшин.

Въпреки това, окрилени от многохилядната си публика чилийските футболисти Леонел Санчес и Еладио Рохас успяват да вкарат два гола от общо разстояние 60 метра, които сензационно „черният паяк" допуска.

До края СССР отбелязва почетен гол, но нищо повече.

1982, Италия - Бразилия 2:3

Съставът на Бразилия от 80-те години с участието на Зико, Сократес, Фалкао и други виртуози на топката, е може би най-силната формация на „златистите" за всички времена. Въпреки това те не успяват да вземат световната титла нито през 1982, нито през 1986 г. Може би причината за това е именно в красивия им и атакуващ футбол, който създава проблеми срещу прагматични и затворени състави като „Скуадра ".

Бъдещият шампион на Мондиал'82 Италия едва-едва се промъква в предварителната група след равенства с Полша, Камерун и Перу. Във втората групова фаза, каквато се играе на това световно първенство, отборът на Енцо Беардзот е изправен пред привидно невъзможна мисия срещу бразилците, но все пак проблясналият гений на Паоло Роси на два пъти им донася преднина, която е неутрализирана с далечни тупалки съответно на Сократес и Фалкао.

16 минути преди края италианецът прави своя хеттрик и открива пътя към титлата за сметка на най-силния отбор на първенството.

1994, България - Германия 2:1

Шампионът от 1990 г. изглежда сигурен за полуфинала срещу Италия на САЩ'94, но пред 70 000 на бившия „Джайънтс Стейдиъм" в Ню Йорк България на Димитър Пенев не смята така.

Чувстващият се некомфортно на позицията либеро капитан Лотар Матеус открива от дузпа, а малко след това Руди Фьолер отбелязва нов гол, който обаче е отменен заради засада.

След това обаче идва часът на Стоичков и Лечков. Първо предстоящият носител на „Златната топка" вкарва брилянтно от пряк свободен удар, а след това щастливото чело на Йордан Лечков качва немците на самолета.

1998, Хърватия - Германия 3:0

Дебютантите на световно първенство Хърватия станаха вторият поред балкански отбор, отстранил германците, които този път са в ролята на пресни европейски шампиони.

Играта започва доста ожесточено. Още в първото полувреме Кристиан Вьорнс получава червен картон за груб фаул срещу хърватския голмайстор Давор Шукер, а Оливер Бирхоф има късмет, че съдията не го гони за удар с лакът срещу Звонимир Солдо.

Така в продължението на първата част с човек повече балканците повеждат чрез гол на левия бек Роберт Ярни.

След почивката треньорът Берти Фогтс явно не успява да измисли печелившата тактика, защото нападателите Влаович и Шукер докарват нещата до класическа победа.

2002, Южна Корея - Испания 0:0, 5:3 след дузпи

След противоречива откъм съдийство победа над Италия в осминафиналите корейските домакини се натъкват в следващия кръг на друг много силен съперник в лицето на вечния претендент за титла Испания.

Въпреки че са без контузената си звезда Раул, иберийците си остават абсолютни фаворити. Те създават множество голови положения, но без реализация. В 48-ата мин. все пак защитникът Иван Елгера вкарва гол с глава след центриране от свободен удар, но попадението е мистериозно отменено заради фаул в нападение.

В продълженията корейците получават нова аванта от кувейтския рефер Саад Мане, който отменя гол на Фернандо Мориентес заради погрешен сигнал на страничния арбитър, че топката е минала аутлинията преди центрирането на Хоакин.

Така се стига до дузпи и вратарят Лий Вон-Жае се превръща в герой спасявайки удара на Хоакин.