Григор даде надежда на Зверев, след което го сломи

В следващия кръг в Базел Димитров ще се изправи срещу Васек Поспишил

Григор Димитров вложи доста усилия, за да укроти 17-годишния Александър Зверев и да прескочи първи кръг на турнира в Базел след 2-6 6-4 6-2. Евентуално поражение щеше да е едва второ българина в ATP турнир от по-млад от него тенисист. Първото дойде от 18-годишния тогава Денис Кудла през 2011-а в Нюпорт с 1-6 4-6.

Мачът в Базел започна шокиращо, както за Григор така и за Зверев. На голф език може да се каже, че повече удари на Димитров изглеждаха сякаш използва неподходящия стик. Българинът или запращаше топката в аут, или в мрежата, рядко в половина на 17-годишния тийнейджър. Григор потегли с 0-40, измъкна се, но при четвъртия шанс загуби откриващото си подаване.

До края на сета Димитров така и не се събуди за случващото се на корта, а дори Зверев изглеждаше изненадан от лекотата, с която трупа точки. При 4-2 германецът пропусна още три точки за пробив, преди отново да сполучи от четвъртата за аванс от 5-2. След няколко мига младокът затвори сета с 6-2, а 18-те непредизвикани грешки на нашето момче не му оставиха никакви шансове да се противопостави в началните минути.

След почивката Димитров активира спасителния план и бързо комбинира два леки сервис гейма с пробив за преднина от 3-0 гейма. Българинът обаче видимо се движеше зле по корта и това не му позволи да задържи аванса си, като Зверев веднага изравни до 3-3. С три двойни грешки Григор поднесе точки за пробив №11 и 12 на германеца, но отново се измъкна и поведе с 4-3. При 5-4 може би първият класически бекхенд по правата на Димитров в срещата доведе до равенство. След няколко мига той използва втория си брейкпойнт в сета, за да го приключи и сякаш неусетно, двубоят започна отначало.

Нататък Зверев не успя да задържи нивото на тениса си и макар да спаси точка за пробив при 1-2, се огъна при следващото си подаване и Григор удари решително за 4-2. Световният №135 усещаше, че вече нямаше връщане назад и скоро стисна ръката на победителя Димитров, който днес просто направи достатъчното, за да спечели и нищо повече. За място в четвъртфиналите българинът ще трябва да се справи с Вашек Поспишил.