25.02.2018, 14:17 (обновена 26.02.2018, 08:49)

1 от 11 снимки Назад Напред

ПьонгЧанг 2018

Игрите в Пьонгчанг приключиха

Официално бяха закрити 23-тите Зимни олимпийски игри. Както по време на церемонията по откриване, така и тази по закриване на Игрите, беше скромна, но изключително красива с много елементи от историята и културата на Южна Корея.

102 коплекта медали бяха раздадени в рамките на 17 дни в общо 15 спорта на ПьонгЧанг 2018.

Норвегия спечели класирането по медали. Норвежците завършиха с 39 медала (14 златни, 14 сребърни и 11 бронзови). Германия също завърши с 14 титли, но общият брой на отличията им е 31. Канада завърши на трето място с 29 медала (11 златни, 8 сребърни и 10 бронзови).

Топ 5 се допълва още от САЩ - 23 (9, 8, 6) и Холандия - 20 (8, 6, 6).

Олимпийските спортисти от Русия (ОСР) завършиха на 13-о място със 17 спечелени медала - 2 златни, 6 сребърни и 9 бронзови.

Делегацията на България не успя да спечели нито един медал на ПѝонгЧанг 2018. Най-доброто ни класиране бе шестото място Александра Жекова в сноуборда. Друго добро представяне, което си струва да се отбележи, е 14-ото място на Владимир Зографски в ски скока от малка шанца.

Състезателят ни по ски бягане Йордан Чучуганов, който завърши 95-и в свободния стил, 68-и в класическия и 23-ти с щафетата, развя българския флаг на церемонията по закриване навръх 22-рия си рожден ден.

Алина Загитова стана най-младият шампион в Пьонгчанг. Рускинята спечели златен медал във фигурното пързаляне на 15 години и 270 дни. Тя е и най-младата медалистка на тези Игри със среброто си в отборното състезание.

Марит Бьорген записа името си със златни букви в историята на Зимните олимпийски игри. 37-годишната ски бегачка завоюва пет отличия в Пьонгчанг, две от които златни. Така тя вече има 15 медала с което се превърна в най-успешния спортист в историята на Зимни игри, изпреварвайки легендата в биатлона и неин сънародник Оле Ейнар Бьорндален, който има 13, но, за съжаление, не попадна в отбора на Норвегия за ПьонгЧанг 2018.

Чехкинята Естер Ледецка е друго име, с което ще се запомнят Игрите в Пьонгчанг. 22-годишната сноубордистка шокира всички, спечелвайки златния медал в супергигантския слалом в ски-алпийските дисциплини, преди да триумфира и в паралелния гигантски слалом в сноуборда.

Разбира се, не липсваха и гафове в Южна Корея. Най-запомнящият се, може би, е този на Габриела Пападакис, която бе предадена от костюма си по време на състезанието във фигурното пързаляне. Все пак, Пападакис и партньорът й Гийом Сизерон спечелиха сребърните отличия, оставайки зад канадската двойка Скот Моир и Теса Виртю.

Следващите Зимни олимпийски игри през 2022 година ще бъдат в Пекин.

В галерията може да видите най-добрите снимки от церемонията по закриване на Игрите и някои от най-паметните моменти от ПьонгЧанг 2018.