Розберг спечели квалификацията в Абу Даби

Нико Розберг спечели последната квалификация за сезона във Формула 1

Нико Розберг победи съотборника си в Mercedes Люис Хамилтън в последната квалификационна битка за сезона във Формула 1 преди решителния старт в Абу Даби, който утре ще определи новия световен шампион. Нико беше най-бърз в последната свободна тренировка, а в квалификацията демонстрира скорост и отлично темпо, за разлика от Хамилтън, който допусна много грешки.

Люис има аванс от 17 точки пред Нико, който днес го победи с 0,386 секунди за обиколка и ако утре двамата повторят това си класиране на финала, британецът ще е световен шампион.

Все пак Люис записа едно първо време днес - във втората част на квалификацията, но пък тогава Нико допусна грешки в бързата си обиколка и остана едва четвърти, изпреварен от двамата пилоти на Williams Валтери Ботас и Фелипе Маса.

В битката за разпределение на местата в Топ 10 обаче Розберг взе важен аванс. В първата си бърза обиколка Нико постигна 1.40,697 минути и Люис имаше шанс да се доближи до времето му, но спря прекалено агресивно за последния завой, едното му предно колело блокира и той остана на 0,324 секунди от съотборника си.

Във финалните опити Нико стигна до 1.40,480, а Хамилтън се задоволи с 1.40,866, като шефът му в тима Тото Волф обясни, че британецът отново е допуснал твърде много неточности в карането си.

Така Нико, който спечели състезанието в Бразилия, с което победната серия на Хамилтън в пет старта, вече има три поредни първи места в последните три квалификации.

Ботас, Маса и Дениъл Рикардо с Red Bull бяха единствените преследвачи на Mercedes, които успяха изобщо да се доближат до темпото на Розберг и Хамилтън. Световният шампион Себастиан Фетел остана шести, на почти 1,2 секунди от Нико, а тримата преди него се събраха в разлика от четири до осем десети от секундата зад лидера.

В Топ 10 Дженсън Бътън победи съотборника си в McLaren Кевин Магнусен и остна осми, а датчанинът завърши 11-и. Зад него за едва за трети път този сезон Кими Райконен беше по-бързият пилот на Ferrari, а Фернандо Алонсо завърши десети, след като също допусна грешка в последната си бърза обиколка и мина през зоната за сигурност.