Левски и ЦСКА бият, Литекс пада в резултатни контроли

Левски и ЦСКА все по-добре загряват за предстоящото "вечно дерби" на 26 февруари Снимка: Sportal.bg

Левски и ЦСКА спечелиха едни от най-сериозните си контроли по време на своите зимна подготовка. "Сините" се справиха с шестия във временното класиране на чешкото първенство Теплице с 2:1, докато "червените" пречупиха 14-ия от последното издание на руския шампионат Амкар (Перм) с 3:2.

Двубоят на левскарите в кипърския курорт Агия Напа пък бе част от програмата на четиристранен турнир, в който участват още Динамо (Москва) и Рад (Белград). В мача помежду им елиминираният преди година и половина от ЦСКА в Лига Европа руски тим спечели с 2:1 и ще се изправи срещу момчетата на Ясен Петров в своеобразен финал.

Попаденията за Левски бяха дело на заместващия в този мач голмайстора Гара Дембеле - Исмаил Иса. Нападателят от Търговище изведе своите още в 13-ата минута, след като получи много добра топка от Христо Йовов, овладя я също толкова добре и порази целта.

Именно българският отбор бе този, който контролираше играта почти през цялото време. Въпреки това в 50-ата минута Теплице се възползва от една груба грешка на Иво Иванов, който подари топката на Тосек и последният нямаше проблеми да преодолее Митрев за 1:1.

Отговорът на "сините" дойде в 61-ата минута. Мариян Огнянов центрира в наказателното поле на чехите и Иса се разписа за втори път. Малко по-рано главният съдия отмени друго попадение на централния нападател с глава заради фаул в атака.

ЦСКА пък допусна първи голове от началото на новата година. Въпреки това "армейците" и този път победиха на един от терените в турския курорт Сиде. За руския тим обаче не игра нито един българин, като в един момент от срещата до игрището се появи Захари Сираков, взел участие в друга контрола на своите по-рано през деня.

Не бяха изтекли и четири минути, когато Грегъри Нелсън изведе Спас Делев сам срещу вратаря и любимецът на "червените" фенове откри. Три по-късно резултатът за малко не бе изравнен след колективна грешка в защита, но Чавдаров отрази изстрел на нападател на Амкар.

Това в крайна сметка се случи в 17-ата минута. "Армейците" загубиха притежанието на топката в центъра, след което Джуканов отправи плътен удар и прати топката в долния десен ъгъл.

Десет по-късно Амкар направи обрата пълен след куриозен гол на Хуго от центъра и неадекватна намеса на Чавдаров.

Равенството бе възстановено в 32-ата минута при една продължителна атака на ЦСКА и точен шут от малък ъгъл на асистента за първия гол Нелсън.

В 40-ата минута червен картон получи Калашников от Амкар, но след разбирателство между двата щаба на негово място се появи друг футболист.

Успехът за ЦСКА бе оформен в началото на второто полувреме. Делев изведе отлично сръбския талант Радулович зад руската отбрана. Той на свой ред излъга вратаря и промуши топката от малък ъгъл за крайното 3:2. Той можеше да покачи само пет минути по-късно от далеч по-чиста ситуация, но би в тялото на стража на Амкар.

До края на срещата и двата тима си размениха пропуски, но резултатът остана непроменен.

Такова бе цифровото изражение на друга проверка на наш отбор, но с обратен знак. Шампионът и лидер след есенния дял на "А" група Литекс отстъпи с 2:3 на румънския шампион Клуж в първата си контрола в Турция.

Футболистите на Любослав Пенев бяха постоянно догонващи в резултата, но загубиха с гол в самия край на мача. Преди това Пералта откри за Клуж в 11-ата минута, след като бе изведен очи в очи с Виничиус и го прехвърли.

Отлична бразилска атака в 39-ата минута възстанови равенството в резултата. Дока направи типичното си захождане отляво към центъра и комбинира със Сандриньо. Той на свой ред чукна топката с пета към Миланов. Младокът моментално намери нахлуващия в наказателното поле Том и последният с мощен изстрел опъна мрежата зад Минка.

Скоростна атака на Клуж в 57-ата минута позволи на Коме да центрира прострелно пред вратата на Литекс и Ора да преодолее Виничиус.

В 65-ата българският тим отново се върна в мача след ново попадение на бразилец. Този път точен бе Сандриньо, който засече на празна врата пас на Дока.

Малко преди последния съдийски сигнал реферът отсъди дузпа за румънския първенец, която бе оползотворена от Каду. В изблик на радост голмайсторът изрита топката, за което получи червен картон.