България почва с Полша във финалите на Лигата

Полша ще е първият съперник на България на финалите на Световната лига Снимка: FIVB.org
Полша ще е първият съперник на България на финалите на Световната лига

Домакините от Полша ще бъдат първия съперник на България във финалите на Световната волейболна лига. Втората фаза на надпреварата стартира в сряда в полския град Гданск.

Днес разпределението на осемте финалиста в групи Е и F бе официално потвърдено от световната федерация. Както се и очакваше в група Е са тимовете на България, Полша, Италия и Аржентина. В група F са Бразилия, Русия, САЩ и Куба.

Българите започват участието си в сряда от 21,00 ч. срещу Полша. Вторият мач е срещу Италия в четвъртък, а третият срещу Аржентина в петък. Втората и третата среща са от 18,15 ч. българско време. Първите два отбора във всяка група отиват на полуфинал, останалите напускат надпреварата.

За последно волейболистите ни се изправиха срещу Полша преди почти година по време на световното първенство в Италия. Тогава националите спечелиха с 3:0. Преди това двата състава се срещнаха и в приятелски двубой от турнир в Полша. Победата отново бе за българския състав.

Последните двубои с Италия също бяха преди година. Двата тима се готвиха съвместно за световното първенство, изиграха и една приятелска среща. Тя обаче бе спечелена от „адзурите" с 3:2.

От същия период са и последните ни двубои с Аржентина. Двата тима играха контролни срещи през май като част от подготовката си за световната лига и през август преди световното първенство. През май тимът ни изигра два мача с „албиселесте" - една победа с 3:2 и една загуба с 2:3. През август мачът бе част от турнира „Турноа дьо Фарнс". Българите го спечелиха с 3:1.

И Полша, и Италия са водени от нови треньори през този сезон. Начело на Полша е бившият селекционер на Италия Андреа Анастази. Начело на Италия пък е Мауро Беруто.

Само петима от играчите на Аржентина пък играят в чужбина. Двама от тях се състезават в Италия - Николас Уриарте, който бе съотборник на Виктор Йосифов в Рома Волей и Факундо Конте от Лубе Банка Мачерата.