Четири дузпи и тревожно 2:2 с Естония

Българските национали разочароваха с представянето си в мача с естонците Снимка: Getty Images
Българските национали разочароваха с представянето си в мача с естонците

Националният ни отбор сериозно притесни българските фенове, след като направи 2:2 с футболното джудже Естония в приятелски мач, игран на стадион "Мардан" в турския курорт Анталия.

Освен със слабата игра на нашите, двубоят ще се запомни с това, че главният съдия на мача Крисчан Шелмежи отсъди цели четири дузпи, които в крайна сметка се превърнаха в голове.

В състава на "лъвовете" липсваха Мартин Петров и Валери Божинов. Първият очаквано не бе повикан, тъй като няма да може да играе в предстоящата европейска квалификация с Швейцария в края на месец март поради натрупани жълти картони. Вторият пък е с "треньорска" контузия.

Срещата иначе премина в характерното за подобен тип приятелски срещи темпо - тренировъчно и полусериозно. Това важи особено за представянето на нашите през първото полувреме.

Все пак ние първи погледнахме по-опасно към вратата на съперника в 10-ата минута, когато Благой Георгиев от трудна позиция стреля от близо 20 метра по диагонала към близкия ъгъл, но не уцели рамката на вратата.

Доста по-опасен бе изстрелът на Клаван седем минути по-късно, когато бе оставен абсолютно сам и от подобна дистанция шутира към далечния на Михайлов ъгъл. Топката за наш късмет мина на 20-30 сантиметра встрани.

В 19-ата минута обаче се прояви традиционната слабост на Иван Иванов. Той бе надигран от Вунк в наказателното поле и го фаулира, което означаваше дузпа за естонците. Капитанът Константин Василиев успя да излъже Михайлов и откри.

Нашите така и не съумяваха да влязат в релси и добре, че беше грубата грешка на защитник на Естония, за да може и ние да получим 11-метров наказателен удар. В 40-ата минута Макриев бе повален от Ран в пенала, а Ивелин Попов прати кълбото в обратния на плонжа на вратаря ъгъл - 1:1.

Малко по-добре изглеждахме след подновяването на играта. Добро положение пропиляхме в 68-ата минута, когато Ивелин Попов изведе Манелов на стрелкова позиция, но шутът на играча на ПСВ бе отразен от Копенко.

Пет по-късно Вунк обстрелва опасно влезлия през втората част Боян Пейков, който обаче си бе на мястото и спаси.

Постепенно възпитаниците на Лотар Матеус се изгубиха на терена, което бе използвано по най-добрия начин от естонците.

Така се стигна до 79-ата минута, когато Попов направи изключително глупаво нарушение срещу Василиев на границата на наказателното поле.

Унгарският рефер сметна, че фаулът е в нашата пеналтерия и посочи за трети път бялата точка в мача. Отново Василиев се нагърби с изпълнението на наказателния удар и със страховит шут под напречната греда не остави никакви шансове за Пейков.

Това обаче не бе последната дузпа в мача. При последвалия щурм на българите и центриране на Благой Георгиев отдясно в наказателното поле топката срещна ръката на Круглов.

След кратко колебание на Шелмежи и бърза консултация с неговия помощник свири най-тежкото нарушение за четвърти път. Грешникът от предишната ситуация Попов би хладнокръвно и под плонжа на естонския страж.

В 87-ата минута можехме да се поздравим и с пълен успех. Николай Димитров центрира към Цветан Генков, който от десетина метра вместо да прониже вратаря, би слабо и въобще не го затрудни.

Така месец и половина преди мача с швейцарците нещата не изглеждат никак добре, а пред селекционера Матеус предстои много-много работа.