Пиронкова с фантастичен обрат в Хобарт

Първата ни ракета при жените Цвети Пиронкова записа победа в първия си официален мач за новия сезон Снимка: Getty images

Първата ни ракета при жените Цветана Пиронкова записа победа в първия си официален мач от новия сезон при тенисистките. Рано тази сутрин Пиронкова се наложи със 7:6, 3:6, 7:6 над 19-годишната британка Хедър Уотсън в среща от първия кръг на турнира в Хобарт. Двубоят продължи близо три часа и предложи страхотна битка, в която първата ни ракета изоставаше с 3-5 в третия сет, отрази два мачбола и успя да измъкне победата.

Благодарение на този си успех Цвети си осигури 30 точки за световната ранглиста и 2950 долара от наградния фонд. В спора за място на четвъртфиналите българката ще срещне Анна Чакветадзе, която през 2007 г. триумфира с титлата в този турнир.

Бившата №5 преодоля първи кръг след победа с 6:0, 6:4 над поставената под №3 Моника Никулексу. Това ще бъде втора среща между двете, а първата бе спечелена с 6:2, 3:6, 6:1 от рускинята на четвъртфиналите на силния турнир в Рим през 2008 г.

Двубоят между Пиронкова и Уотсън днес ще се запомни и със силния вятър, който не позволи на двете тенисистки да покажат най-доброто от себе си. Пробивите в двубоя следваха един след друг - общо 10, като Пиронкова допусна 6, а Уотсън - 4.

Цвети имаше възможност и за по-убедителна победа след като в първия гейм поведе с 6:5 и сервираше за сета. Британката обаче успя да пробие, изравни резултата и вкара първата част в тайбрек. Уотсън бе убедителна във втората част, постигна два пробива и спечели с 6:3, с което изравни резултата.

Преди решителната трета част Цвети поиска таймаут, а от поведението й на корта стана видно, че изпитва някакъв дискомфорт в придвижването си.

Това се отрази и на играта й в първите минути на сета, като Пиронкова остана пасивна, допусна пробив в шестия гейм, а в деветия бе изправена пред критичната ситуация да отразява два мачбола. Българката обаче се справи, върна пробива и вкара сета в тайбрек. В него тя започна перфектно, повеждайки с 3-0 точки, а при 6-2 се възползва още от първия си мачбол и след 2 часа и 52 минути здрава битка успя да измъкне победата в този изключително оспорван двубой.