Григор и Цвети почват с победи в Австралия

Григор Димитров записа четвърта поредна победа на Откритото първенство на Австралия Снимка: Getty images

Българските тенисисти Григор Димитров и Цветана Пиронкова започнаха с победи участието си в първия за годината турнир от Големия шлем - Откритото първенство на Австралия.

В първия си мач от основната схема Григор би с 6:1, 6:4 Андрей Голубьов, който е под №38 в ранглистата. Гришо успя само за час и 33 минути да спечели мача си от първи кръг на турнира, като даде едва седем гейма на своя съперник. Димитров бе изключително стабилен на своя сервис, като спечели 78 процента от разиграните точки при първото си подаване и 77 - при второ. Българският тенисист отрази и трите точки за пробив, които се откриха пред Голубьов, а от своя страна проби сервиса на противника си цели пет пъти.

Това е четвърти успех за Григор в Мелбърн след като той започна участието си от квалификациите, където записа три поредин победи. Във втория кръг Гришо се изправя срещу Станислав Вавринка (Швейцария), който е под №19 в ранглистата при мъжете

С преминаването на първи кръг българският суперталант си осигури място в Топ 100 на следващото издание на ранглистата и записа името си като първия роден тенисист след Орлин Станойчев, преминал първия етап на турнир от Големия шлем.

Напред продължава и Цветана Пиронкова. Пловдивчанката преодоля Полин Парментие (Франция) с 6:4, 3:6, 6:3.

Срещата продължи един час и 53 минути, като в нея полуфиналистката от Уимбълдън реализира пет от възможните си 7 брейк-пойнта, докато съперничката й спечели 4 от 8-те си възможности.

Следващата съперничка на Пиронкова е 85-ата в света Моника Никулеску (Румъния), която не срещна съпротива от Тимея Бачински (Швейцария) и я срази с 6:0, 6:3.

Пиронкова ще играе за пети път в кариерата си във втория кръг на Откритото първенство на Австралия, но никога досега не е преодолявала тази фаза в Мелбърн.