Ботев би, ЦСКА се черви, Литекс потъна

Новите Мартин Камбуров (в средата) и Аурелиен Йоаким (вдясно) повече си пречеха, отколкото да свършат нещо опасно заедно в атаката на ЦСКА  срещу  Зимбру. Снимка: Sportal.bg
Новите Мартин Камбуров (в средата) и Аурелиен Йоаким (вдясно) повече си пречеха, отколкото да свършат нещо опасно заедно в атаката на ЦСКА срещу Зимбру.
Колумбиецът Данило Асприля (вдясно) пропуска едно от малкото положения за Литекс срещу унгарците от Дьошдьор. Снимка: Sportal.bg

Втората квалификация се оказа високо препятствие за родните представители в Лига Европа, като и трите тима не са фаворити за реваншите си след първите мачове у дома.

Ботев все пак записа победа - 2:1 в Бургас над австрийския Санкт Пьолтен, който е от втора дивизия. Закъсалият финансово тим от Пловдив се вдигна в дебюта на Вили Вуцов като треньор и взе аванс, който обаче ще е труден за бранене в Австрия.

Иван Цветков откри от дузпа в 39-ата минута, след като бе повален в наказателното поле Мариан Огнянов. Ботев имаше и още 2 добри положения, преди грамадният испанец Даниел Сеговиа да изравни с глава в 55-ата минута.

Настанаха тежки минути, но в 86-ата тийнейджърът Цветелин Чунчуков се възползва от пас на Цветков и донесе успеха. Изстрадан, но заслужен. Дано се окаже и достатъчен срещу тактически грамотния съперник.

На стадион "Васил Левски" 7-8 хиляди привърженици на ЦСКА изживяха кошмарни 90 минути при 1:1 с молдовския Зимбру. Съперникът е неособено претенциозен, а надвисналата опасност от отпадане в реванша напомня историческия срам със словенците от Мура преди 2 години, пак под ръководството на треньора Стойчо Младенов.

ЦСКА с пет нови в стартовия състав не показа и наченки на сериозен футбол, а в 31-вата минута Серхий Алексеев откри за гостите с глава. Контузи се и един от най-дейните при армейците - Тони Силва, а в 41-вата минута заменилият го Антон Карачанаков изравни.

През второто полувреме ЦСКА нямаше идея как да разбие молдовския бетон и почти не създаде голово положение.

И ако ЦСКА само се кахъри и черви от срам, Литекс направо каза "лека нощ" на турнира. В Ловеч унгарският Дьошдьор взе аванс с 2:0 с два късни гола на Милан Немет и Мирослав Грумич.

Литекс е в нокдаун, в какъвто е изпаднал след неочакваното и конфузно 1:1 и ЦСКА. А в неделя двата тима се срещат на старта на първенството у нас в Ловеч.

Реваншите в Лига Европа са следващия четвъртък.