Шарапова и Клайстерс напуснаха Уимбълдън

Шарапова отпадна от Уимбълдън Снимка: Getty Images
Шарапова отпадна от Уимбълдън

Фаворитките на Уимбълдън Мария Шарапова и Ким Клайстерс отпаднаха в четвъртия кръг на турнира без дори да успеят да вземат сет на своите съпернички.

Шарапова преследваше постижението на Серина Уилямс от 2002, когато американката успя да спечели „Ролан Гарос" и Уимбълдън в една година. Но рускинята, която е №1 в света падна от №15 в схемата Сабине Лисицки - 4:6 и 3:6.

Клайстерс, който обяви, че слага край на кариерата си след US Open тази година загуби от №8 в схемата Анжелик Кербер - 1:6 и 1:6. Двете германки просто не оставиха шанс на големите звезди.

22-годишната Лисицки си осигури победата при третия си мач пойнт - ас при втория й сервис, ще срещне Кербер на четвъртфиналите.

Лисицки успя да пробие три пъти сервиса на Шарапова в първия сет, мачът беше прекъснат заради дъжд в началото на втория сет, но след това отново пое контрол над битката с Шарапова, която миналата година я победи на полуфиналите на Уимбълдън.

„Невероятно е. Победих Мария Шарапова за първи път - заяви пред BBC Sport Лисицки. - Борех се за точките при всеки мой удар, още от първото разиграване.

„Шарапова винаги се бори до последно, но и аз играя така. Борих се до последната точка. Последният гейм беше труден, но го взех. С всеки мач ставам все по-добра. Уимбълдън е любимият ми турнир, обичам да играя тук."

Шарапова спечели „Ролан Гарос тази година, но ще загуби статута си на №1 в света тази седмица, изместена от Виктория Азаренка или Агниешка Радванска.

„Лисицки просто игра по-добре от мен - обясни Шарапова. - Признавам й го. Може би имам шанс да я победя, но не и в този мач."

Клайстерс, която има победи в четири турнира от Големия шлем, но никога не е стигала финал на Уимбълдън, имаше проблеми със сервиса си и допусна твърде много непредизвикани грешки.

Белгийката оцеля при два мач пойнта при 0:5 във втория сет, но в крайна сметка Кербер взе своето. Клайстерс дебютира на Уимбълдън на 16 години и досега е стигала два пъти до полуфиналите - през 2003 и 2006. Белгийката обаче не се притеснява, че игра за последно в британския турнир.

„Усещах, че не мога да направя нищо, за да спечеля този мач - призна Клайстерс. - Съперничката ми беше по-добра във всяко едно отношение."

Ким планира да участва на Олимпиадата, като мачовете ще са на Уимбълдън, а след това и в US Open - после смята да се откаже от тениса за втори и последен път.