Да надбягаш братята си, за да спечелиш два златни медала | sportcafe.bg

Да надбягаш братята си, за да спечелиш два златни медала

12.08.2018, 11:57 (обновена 14.08.2018, 16:31)

1 от 3 снимки Назад Напред

Братята Ингебригтсен

След успехите на Хенрик (вляво) и Филип (вдясно), дойде ред и на 17-годишния им брат Якоб да се окичи с европейско злато

Суперталантът Якоб Ингебрицен сътвори една от най-невероятните истории в атлетиката, след като в последните дни грабна европейски титли в бяганията на 1500 и 5000 метра.

Едва 17-годишен, норвежецът стана първи на 5000 м на Европейското по лека атлетика в Берлин само 24 часа след като се превърна в най-младия бегач шампион в историята на европейските първенства.

Чудната приказка на Якоб и цялата му фамилия обаче не свършва дотук - първият атлет, записал дубъл на двете дисциплини в 84-годишната история на европървенствата беше следван на финала на 5000 м от по-големия си брат Хенрик, спечелил сребърния медал.

Ден по-рано Якоб победи на 1500 м с време 3:38.10 минути в състезание, в което и двамата му братя участваха. Тогава европейският шампион за 2012 г. Хенрик Ингебрицен се класира на четвърто място, а Филип Ингебрицен, защитаващ титлата си от Амстердам 2016 и лидер в ранглистата за сезона, завърши 12-и.

Така норвежкото семейство Ингебрицен вече има четири титли на Европа. Кой стои зад успеха на една от най-впечатляващите фамилии в световния спорт?

И тримата братя са тренирани от техния баща Гйерт в малкия норвежки град Санднес. Хенрик, Филип и Якоб са конкуренти в бяганията, но подкрепата им един към друг е изключителна.

Най-големият брат Хенрик, 27, засипа с хвалби победителя след финала на 5000 м. "Знаех, че ще стане най-добър в Европа и света, но да го направи на 17, не съм го мислил и в най-смелите си мечти. Той си го извоюва, не е станало случайно".

Скромният Якоб отговори: "Означава много, когато той го казва. Да направя такова първенство тук ме мотивира да работя дори по-усилено в бъдеще". Средният брат Филип Ингебрицен трябваше да участва и на финала на 5000 м, но се отказа, тъй като беше счупил ребро след падане на полуфинала на 1500 м.

"Щеше да е още по-хубаво, ако и брат ни Филип беше тук да вземе бронзовия медал", коментира Хенрик. "Но той все още е част от отбора и ще чувства като победа успеха на нас двамата с Якоб. След две години ще се завърнем да спечелим четири медала, не само три".

Самият Филип също веднага е похвалил малкия си брат след златния му медал на 1500 м. "Казах му, че си заслужи победата, защото работи за нея всеки ден, откакто беше на 9 или 10".

Якоб блесна с невероятни постижения още миналата година и се оформи като един от най-големите таланти в леката атлетика. Още след победата му на 1500 м неговият баща и треньор Гйерт предвиди, че той ще направи дубъл в Берлин.

"Той може да стане двоен шампион тук. Изумително е, че победи, той е само на 17. Това е лудост!".

За останалия свят извън семейство Ингебрицен обаче има и по-лоша новина.

"За нас няма граници", разкрива Хенрик. "Имаме още един брат, който ще навърши 5 г. и скоро ще се присъедини към отбора".

Oще: 1500 метра  5000 метра  баща  берлин  братя  бягане  дистанция  дисциплина  дубъл  европейско първенство  златни медали  лека атлетика  надбягаш  норвегия  норвежци  отбор  подкрепа  похвали  първо място  семейство  суперталант  талант  титли  треньор  успех  фамилия  филип ингебрицен  хенрик ингебрицен  якоб ингебрицен