Дебютант загина на рали "Дакар"

Михал Херник загина в третия етап на рали "Дакар" вчера

Полският мотоциклетист Михал Херник стана първата жертва на 36-ото издание на рали „Дакар" - дебютантът загина по време на третия етап от състезанието. 39-годишният моторист е бил открит на километър 206 от вчерашната скоростна отсечка между Сан Хуан и Чилесито.

Организаторите съобщиха, че са започнали издирването му 7 минути след изгубването на сателитния сигнал от предавателя в мотоциклета му. Тялото на Херник е било намерено половин час по-късно - той е бил на около 300 метра встрани от трасето, бил е със свалена каска и по мотора му е нямало следи от падане или катастрофа.

След първите два етапа Херник заемаше 84-о о място при мотоциклетистите. Той е петата жертва в рали „Дакар" от преместването на състезанието в Южна Америка през 2009 и общо 66-ата от началото на ралито през 1979.

В третия етап на състезанието победата взе дебютантът Матиас Валкнер, който до последно се бори с шампиона Марк Кома. Успехът изкачи Валкнер на трето място в класирането зад пилотите на Honda Хуан Бареда и Пауло Гончалвес, а Кома се изстреля на 4-а позиция.

Орландо Теранова с Mini спечели вчерашния етап, което дойде като компенсация за катастрофата на аржентинеца във втората отсечка. Втори остана Де Вилиерс с Toyota, а трети друг пилот на японската марка - Язид ал Раджи. Насер Ал-Атия остава начело в класирането, следван от Де Вилиерс и Теранова, а Карлос Сайнц с Peugeot DKR 2008 успя да излезе на пета позиция.

Айрат Мардеев с Камаз спечели третия етап в рали „Дакар 2015" и това го изведе на първо място при камионите.

Тагове: рали дакар