Класиката е факт: Федерер - Джокович на полуфиналите в Шанхай

Федерер не даде гейм на Бенето във втория сет

През годините светът на тениса видя 35 епични мача между Роджър Федерер и Новак Джокович, в които швейцарецът има крехката преднина от 18-17 победи в общия баланс, а сега Мастърсът в Шанхай ни поднася десерт преди основното ястие със сблъсък между двамата големи на полуфиналите. Новак Джокович отказа Давид Ферер с 6-4 6-2, докато Маестрото трябваше да изкачи върха на тайбрека срещу Жулиен Бенето в първия сет преди да го помете във втория за крайното 7-6(4) 6-0.

В първия сет Федерер и Бенето не успяха да се пробият нито веднъж, но за сметка на това в тайбрека минипробивите валяха като пороен дъжд. В крайна сметка Федерер спечели на 4. С оглед на развитието до момента след паузата се очакваше отново да е оспорвано, но на корта имаше само един тенисист, който правеше каквото си поиска със съперника си и не му позволи да спечели нито гейм, пробивайки го цели три пъти за 6-0.

Федерер реализира 11 аса и спечели внушителните 91% от точките си на първи сервис срещу Бенето, който е само няколко месеца по-малък от него. Така Федерер си осигури среща с Новак Джокович в директен сблъсък за място на финала. На практика този мач ще е между първите двама в ранглистата, тъй като от следващата седмица Федерер ще измести от втората позиция Рафаел Надал.

Новак Джокович се класира за полуфиналите на "Shanghai Rolex Masters" с 28-та си поредна победа на китайска територия. Световният №1 срещна сериозна съпротива от доказан боец като Давид Ферер в първия сет, но се поздрави с 6-4 6-2. Успехът бе 13-ти за сърбина в общо 18 мача срещу испанеца. Така Ноле е само на две победи от своята юбилейна титла №20 от турнири от сериите "Мастърс 1000". Полуфиналът му пък е  42-и на подобно ниво. Новак Джокович достига десетия си полуфинал в 12 турнира, в които взе участия след четвъртфиналното си отпадане на Australian Open. Той не успя да стори това само в Торонто и Синсинати.

Световният лидер проби още в стартовия гейм на мача и пазеше дистанция от един пробив пред опонента си, но успехът му в първия сет дойде след ожесточена битка в 10-ия гейм. Ноле сервираше за преднина от един сет при 5-4, но Ферер се мобилизира до краен предел, искайки да остане в тази първа част.

След разиграване от 27 удара, Джокович прати топката в мрежата и Ферер поведе с 0-30. Последва добър сервис, който хвана ретура на испанеца неподготвен. После още един и 30-30. Ноле стигна до сетбол, но не успя да го реазилира, след което последваха нови две маратонски разигравания и нов дюс. Със зрелищен смач сърбинът достигна до трета точка за спечелването на сета, но Ферер отново показа борбения си дух. Ферер на свой ред се добра до две точки за връщане на пробива и оставане в сета, но този път Ноле показа железни нерви. При четвъртия си сетпойнт Джокович най-накрая успя да спечели гейма, който продължи над 13 минути. Джокович пласира 16 уинъра и направии 18 непредизвикани грешки в първата част.

Историята се повтори във втория сет, що се касае до ранния пробив, който осъществи Джокович още в първия гейм. Играта продължи много оспорвано гейм за гейм до 4-2 и сервис на Ферер, когато Джокера проби отново, след което затвори мача за час и 35 минути игра и вече мислия за класиката с Федерер.

Джокович и Федерер се срещнаха четири пъти през този сезон, като двамата си размениха по две победи. Много по-значими обаче бяха тези за сърбина, който отмъкна титлите на Уимбълдън и Синсинати от швейцареца. Федерер от своя страна спечели полуфиналите в Дубай и Монте Карло.