Сломихме и Холандия в свирепа битка

Николай Пенчев записа 15 точки при успеха над "лалетата"

Свирепа битка, инфарктни обрати, контузия на ключов играч, неразбории на съдийската маса, грозни провокации от съперника. Българските волейболисти преминаха през всичко това и изстрадаха победата с 3:2 (27, -20, 26, -23, 15) над Холандия.

Благодарение на успеха, дошъл след три изпълнени с какви ли емоции часа във врящия котел "Арена Армеец", родните националите спечелиха група А на Евро 2015. По този начин се класираха директно за четвъртфиналите в сряда. Противникът ни ще стане ясен след сблъсъка от плейофите между Германия и Белгия.

Нашите дадоха поредна свидна жертва - либерото и душа на отбора Теодор Салпаров получи разтежение и бе сменен принудително във втория гейм. Селекционерът Пламен Константинов реши да пусне на негово място Владислав Иванов, което доведе до близо 20-минутно прекъсване. Причината е, че в протокола като второ либеро бе записан контузеният разпределител Андрей Жеков.

В крайна сметка реферите позволиха влизането на Иванов, но разправиите разстроиха българската игра и "лалетата" наредиха 6 поредни точки.

Всъщност двубоят бе изключително равностоен и от самото начало миришеше на тайбрек. Много силно игра 38-годишният капитан Владимир Николов, който със самочувствие и класа записа цели 27 точки, повечето - в ключови моменти. Именно с негова мощна атака бе поставен край на ожесточения спор.

Отлично включване направи и вторият разпределител Любомир Агонцев. Посрещачът Николай Пенчев добави 15 точки и причини много главоболия на гостите от начален удар.

Надменни и предизвикателни, холандците показаха чудесен волейбол. Поведението им край мрежата обаче категорично премина допустимите граници и близо 13-хилядната публика ясно демонстрира отношението си с пронизителни освирквания.

„В такива мачове трябва да се проявява търпение. Успяхме независимо от тежката ситуация да издържим психически. Момчетата проявиха характер накрая. Чувстваше се, че Холандия играе по-освободено. Ние бяхме напрегнати заради търсенето на задължителна победа, докато те си бяха изпълнили задачата, с която дойдоха - да продължат напред. Малшансът с контузиите ми идва в повече. Салпаров има разтежение, Николов също. Жеков почувства болки в събота. Имаме два дни, дано ги възстановим“, пожела си Константинов.

„От цялата ситуация с Теди загубихме 5-6 точки, съответно и втория гейм - коментира Владо Николов. - Радваме се, че постигнахме целта си - първо място в групата и ден почивка в повече. На 90% ще срещнем германците. Те остават фаворити, но с тази невероятна публика се надявам да повторим резултата от първия ни мач“.