И Григор не успя да спре Джокович

Григор Димитров стигна до третия кръг в Пекин

И Григор Димитров не намери сили да спре изумителната серия на Новак Джокович на China Open, която нарасна на 22 победи поред след 6-2 6-4 в четвъртфинала. Единствената загуба на световния №1 в Пекин дойде на Олимпийските игри през 2008-а от Рафаел Надал, когато сърбинът остана трети. А за тазгодишното издание на турнира, Ноле беше дал само 11 гейма на съперниците си.

Въпреки плашещата статистика, Джокович потегли бавно и при 1-1, с добра дължина на ретурите, Григор стигна до 15-40, но две лесни грешки от бекхенд подариха равенството на съперника. До края на 8-минутния гейм Новак направи двойна грешка и даде още три шанса на българина, но Димитров не материализира нито един.

И още в следващия гейм Ноле го наказа, като проби при първия си шанс за 3-1. Димитров намали до 2-3, но не взе нито гейм до края на сета, въпреки че завърши с приличните 65% вкаран първи сервис. Просто от другата страна на мрежата Новак даде едва 2 точки, когато подаваше, спаси всичките 6 брейкпойнта и се възползва на 100% от двете си възможности да пробие, като постоянно натискаше бекхенда на нашето момче.

Григор пласира един изящен бекхенд уинър с отскок на линията, но подобно епизодично изпълнение нямаше как да е достатъчно срещу непрестанната офанзива на сърбина. Във втория сет Джокович продължи да доминира средните и дългите разигравания, което му позволи рано да си осигури два брейкпойнта при 2-1. Димитров извади първия, но след поредната размяна от над 20 удара, запрати форхенд в аут и резултатът стана 3-1.

Реално, играта на българина беше на прилично ниво, но Джокович се възползваше от почти всяка малка несигурност или неточност. И точно, когато изглеждаше, че мачът влиза в коловоза на Ноле, Григор се добра до точка за пробив и със зашеметяваща комбинация от агресивен ретур, удар между краката и форхенд уинър грабна подаването на сърбина.

Димитров бързо заличи прекрасната работа от предишния гейм с двойна грешка и форхенд в аут, които върнаха аванса на Джокович в резултата - 4-2. Но нататък отново пренаписа сценария за мача, като извади два мачпойнта при 3-5, а после с магическа защита и смъротоносен минаващ удар върна пробива до 4-5. Тогава обаче, дойде време за Новак да напомни, защо е №1 в света. Джокович запази концентрация, стигна до два мачпойнта, а Димитров му подари успеха с двойна грешка сед 90 минути на корта.

Сега за първата ни ракета предстои пътуване по посока Шанхай, където през следващата седмица ще вземе участие в Мастърс турнира "Shanghai Rolex Masters" с награден фонд $6,521,695. Там ще бъдат почти всички от най-добрите играчи на тура, а единствените липсващи тенисисти от Топ 30 ще бъдат контузените Дел Потро, Цонга, Монфис и Алмагро.