Федерер срути "китайската стена" на Джокович

Роджър проби Ноле по един път в двата сета

Непоколебим Роджър Федерер срути китайската стена, която бе изградил Новак Джокович, и се класира за финала на "Shanghai Rolex Masters", печелейки полуфиналната класика с 6-4 6-4. Швейцарският ветеран показа впечатляващ тенис, връщайки лентата назад към най-добрите си години в играта. По един пробив в двете части се оказа достатъчен за Маестрото да свали Ноле от трона и да му нанесе първа загуба от 29 мача на китайска територия.

Решителен за изхода на първата част се оказа пробив на сметката на Федерер в петия гейм, след което швейцарецът затвърди, въпреки че Джокович имаше възможност за рибрейк, но той бе отразен. До края двамата взимаха подаванията си и Роджър спечели с 6-4 след близо 40 минути, в които швейцарецът направи някои подаръци на съперника с необмислени излизания на мрежата, но като цяло ретурът на световния №1 не успя да намери отговор на успешния сервис на Маестрото. Сетът приключи с 6 аса, 75% вкаран първи сервис и 72% спечелени точки при първи начален удар от Федерер.

Но Роджър не искаше да спира дотук. Още от първите секунди на втория сет той наложи бясно темпо. Джокера сервираше, но швейцарецът го разхождаше с лекота и елегантност - стигна до два брейкбола и спечели втория. Затвърди, а при 3-1 бе близо до втори пробив, след като поведе с 15-40, но рискува с нови две неразчетени излизания. Стигна се до дюс и още два брейкбола за Роджър, но Новак се спаси от втори решителен пробив след близо 9 минути битка.

С първата двойна грешка в мача сърбинът поведе с 0-30 в шестия гейм, но с четири поредни точки Федерер отново си върна преднината от два гейма. Драмата достигна кулминацията си в осмия гейм, когато Ноле отрази 7 геймбола на Роджър, но накрая капитулира. Федерер достигна до два мачбола при 5-3 и подаване на съперника, но съдбата бе отредила да затвори мача със своя сервис гейм за ново 6-4.

След днешния мач Федерер и Джокович вече са на втора позиция в класацията за най-големите съперничества в тениса, изравнявайки Иван Лендъл и Джон Макенроу, които също са изиграли 36 срещи помежду си. Федерер вече води с две победи на сърбина - 19-17. Любопитна подробност е, че двамата задминаха постижението на своите треньори Борис Бекер и Стефан Едберг, с които до момента деляха третото място по този показател с 35 сблъсъка. На върха на подреждането продължава да бъде съперничеството между Новак Джокович и Рафаел Надал, които са изиграли общо 42 срещи помежду си.

В спор за титлата в Шанхай Федерер ще срещне французина Жил Симон, който по-рано през деня се справи с Фелисиано Лопес в първия полуфинал. Интересно е, че французинът има две победи над именития си съперник в шестте им двубоя до момента. За последно двамата играха на миналогодишния Ролан Гарос, като швейцарецът се наложи в пет сета с 6-1 4-6 2-6 6-2 6-3.