Меси счупи рекорда на Герд Мюлер

Меси вече има 86 гола за 2012 година Снимка: Getty images
Меси вече има 86 гола за 2012 година

Звездата на Барселона Лионел Меси счупи рекорда на Герд Мюлер за най-много голове в рамките на една календарна година, след като вчера отбеляза своето попадение №86 за 2012.

25-годишният аржентинец задмина постижението на Мюлер от 1972 година - 85 гола, като отбеляза двете попадения за каталунците при победата с 2:1 срещу Бетис.

Меси изравни рекорда на Мюлер с точен изстрел в 17 минута, а в 25 минута от срещата вече беше едволичен лидер в историческата класация.

Подобряването на рекорда от страна на Меси изглеждаше невъзможно до вчера, тъй като в сряда той получи контузия в мача срещу Бенфика в Шампионската лига и беше изнесен на носилка от терена.

После аржентинецът заяви, че „най-вероятно няма да играе дълго време заради болката", но явно контузията в лявото му коляно не е била сериозна.

Тази година Меси има 74 гола за Барселона и 12 в Аржентина, отбелязани в 66 мача. А до края на 2012 му остават още три мача - два за първенството на Испания и един за Купата на краля.

„Мнението ми по този въпрос не се е променило - заяви снощи Меси пред тв канала Canal Plus. - Радвам се на рекорда, но победата е по-важна, благодарение на това имаме предимство пред останалите. Целта ми в началото на годината беше ясна - исках да спечеля всичко с Барселона - титлата, Купата на краля, Шампионската лига. Всяка година си пожелавам това."

През 1972 Мюлер, който тогава е на 27 години вкарва 72 гола за Байерн и 13 за Западна Германия.

Сега Меси е фаворит за спечели за четвърти път наградата „Футболист на годината" на ФИФА, а заедно с него във финалната селекция попаднаха съотборникът му Андрес Иниеста и звездата на Реал Кристиано Роналдо.

„Меси ще е играчът с най-много награди „Златна топка" в историята - прогнозира легендата на Барселона Йохан Кройф. - Той ще спечели пет, шест, седем. Просто е недостижим за всички."

Меси вече е и голмайстор №1 в историята на Барселона с 194 гола, като до вчера делеше първото място в това класиране със Сезар Родригес, като и двамата имаха по 192 попадения.