Арсенал остана зад Шахтьор, чака някой от гигантите

Робин Ван Перси реализира първото попадение за Арсенал срещу "гробарите" Снимка: AP
Робин Ван Перси реализира първото попадение за Арсенал срещу "гробарите"

И в последния си мач в група "H" тимът на Арсенал се разходи по нервите на своите привърженици. Въпреки това "топчиите" стигнаха до успех с 3:1 над сръбския шампион Партизан, но се наредиха на втора позиция в крайното подреждане.

Това означава, че на предстоящия жребий на 17 декември отборът на Арсен Венгер ще бъде сред непоставените, което означава, че може да се падне срещу отбори като Барселона и Реал.

Победата над "гробарите" също не дойде лесно и показа, че лондончани не се намират в най-добрата си форма, при това само няколко дни преди един от най-важните мачове във Висшата лига срещу Манчестър Юнайтед.

Арсенал поведе след половин час игра чрез Робин Ван Перси, който се разписа от дузпа. "Емирейтс" обаче замлъкна в 52-ата минута. Голмайсторът на Партизан Клео получи удобна топка на дъгата на наказателното поле и стреля. Кълбото рикушира в крак на бранител на домакините и влетя в мрежата на Фабиански.

Последваха мъчни двайсетина минути за "артилеристите", но все пак логичното се случи в 73-ата. Тео Уолкът се въползва от лошо изчистване на защитник в наказателното поле и с много точен и параболичен удар прати топката в далечния на Стойкович ъгъл.

Самир Насри пък реши всичко в полза на Арсенал в 77-ата минута, когато Сонг се освободи елегантно в пеналтерията на сърбите, подаде към Насри и последният оформи крайния резултат.

До края имаше време Саня да си изкара глупав червен картон и да лиши тима от присъствието си в първия осминафинален мач, като фаулира откъсналия се сам срещу вратаря Лазевски.

В другата среща Шахтьор постигна очакван успех над Брага с 2:0 на ултрамодерния си стадион "Донбас Арена". И двете попадения за "миньорите" от Донецк паднаха в последния четвърт час на мача.

В 78-ата минута чудесен гол на Рац по диагонала от ъгъла на наказателното поле даде преднина на Шахтьор. След още шест той асистира на колегата си Луис Адриано, за да прати бразилецът топката в празната врата.

Така Шахтьор зае първото място в групата с 15 точки, докато Арсенал остана с три по-малко. Двата тима продължават на 1/8-финалите в Лигата, докато Брага се включва в турнира Лига Европа напролет.

Реал финишира по кралски представянето си в група "G", разгромявайки с 4:0 аутсайдера Оксер. Хеттрик за "Белия балет" направи Карим Бензема, а другото попадение бе дело на Роналдо.

Още в 9-ата минута обаче гостите имаха сериозни претенции за дузпа, след като Денис Олиеч успя да пробие в наказателното поле отдясно. Там посегна Карвальо, който обаче не игра с топката, а с краката на кениеца, но сигнал не последва.

В 12-ата не толкова пълните трибуни на "Сантяго Бернабеу" бяха възпламенени. Роналдо направи серия свои финтове отляво и центрира в малкия пенал, където Бензема плонжира и с глава откри.

Четири минути след подновяването на играта португалецът записа името си сред голмайсторите, след като бе изведен с диагонален пас и разстреля Сорен.

В 72-ата Бензема получи пас и с шут в далечния ъгъл направи резултата класически. Две преди края пак той пресече опит за подаване на Сорен към съотборник и от малък ъгъл елегантно го прехвърли за 4:0.

Лидерът в Серия "А" Милан бе излязъл на разходка на "Сан Сиро" срещу Аякс и логично бе наказан с 2:0. Де Зеув откри за холандския гранд в 57-ата минута с красив плътен удар извън наказателното поле.

Още по-впечатляващо бе попадението на Алдервайрелд девет минути по-късно, който едва не скъса мрежата от още по-голямо разстояние с шут в горния десен ъгъл на Амелия.

Тук Реал е безапелационен победител, Милан е втори, а Аякс отива във втория по сила евротурнир.

Френският Олимпик заслужено надделя с 1:0 над Челси на своя "Велодром" в мач без значение от група "F". Двубоят бе по-особен за звездата на лондончани Дидие Дрогба, който се завърна там, откъдето тръгна към големия футбол. Котдивоарецът бе приветстван от феновете на ОМ. Голът за тима от пристанищния град реализира бразилецът Брандао в 81-ата минута след удар отблизо.

В също толкова протоколен сблъсък московският Спартак се наложи с 2:1 като гост на Жилина, въпреки че губеше с 0:1 и завърши двубоя с 10 души заради пресилен червен картон на Ибсон.

Мачът стартира с ексцесии по трибуните, където фен на словаците бе арестуван и изведен от стадиона за хвърлена по вратаря на руснаците факла. Така срещата бе спряна в 4-ата минута и след неколкоминутна пауза бе възобновена.

Майтан от Жилина успя да изведе своите напред в 48-ата минута след точен изстрел с глава. Само шест след това Алекс не сбърка, когато излезе сам срещу стража на добре познатия на Левски и Литекс отбор у нас. Победата за руския гранд бе изкована в 62-ата минута от изгонения по-късно Ибсон.

Тук всичко бе ясно още преди последните мачове - Челси първи, Олимпик втори, а Спартак в Лига Европа.

Немският колос Байерн (Мюнхен) нямаше никакви проблеми с Базел и го би с 3:0 на свой терен в мач от група "E". Френската звезда на баварците Рибери вкара на два пъти в мрежата на швейцарците.

Първо в 35-ата минута той насочи много добре топката от 15 метра в полупразната врата. Две по-късно Тимошчук с глава засече центриране от ъглов удар за 2:0, за да се стигне до второто попадение на Рибери в 50-ата минута, пращайки топката от около точката за дузпа в долния десен ъгъл.

Румънският шампион Клуж изтръгна престижно равенство като домакин на Рома в другия мач. Бориело бе изведен сам срещу вратаря в 21-ата минута и го преодоля с диагонален удар.

"Вълците" вече се виждаха победители, когато в 88-ата минута Траоре ги опитоми, като прати топката с глава в мрежата.

Така Байерн окупира върха в крайното класиране, следван от Рома, а Базел се пренастройва на вълна Лига Европа.