Чой постигна невъзможното и завърши в Льо Ман

11.04.2016, 12:18 (обновена 11.04.2016, 12:23)
мартин чой

Мартин Чой успя да завърши първото си участи в "24 часа на Льо Ман" въпреки всички трудности

Българският пилот на BMW Мартин Чой успя да завърши дебютното си участие в мотоциклетното състезание „24 часа на Льо Ман", въпреки всички трудности, които му се струпаха от старта до финала.

Чой финишира 45-и и записа успешен финал за BMW Motorrad CSEU, въпреки че кара сам почти 15 часа от надпреварата и завърши на обезболяващи лекарства.

Още в началото на състезанието падна словенецът Янеш Прошеник, което означаваше, че Чой и австриецът Роланд Реш ще трябва да довършат сами състезанието. Силите на Реш обаче стигнаха до началото на неделния ден и малко след полунощ той се отказа. До финала Чой кара сам, като си позволи само една дълга почивка - 3 часа от 4,30 до 7,30 часа сутринта.

Падането на Прошеник се случи 40 минути след старта, като Янеш е със счупена тазобедрена кост, а екипът на Чой се озова на последното 57-о място. В бокса на BMW механиците се справиха отлично с ремонта на машината и тимът остана в състезанието.

Чой и Реш се сменяха през час и след първата третина на състезанието заемаха 50-о място в общото подреждане, след като изпревариха пет отбора от своя клас Суперсток. Малко след средата на надпреварата Чой стигна до 44-ата позиция, но след това започна да върти серии от малко над 40 обиколки на пистата, последвани от кратка почивка в бокса.

На финала Чой завърши с 618 обиколки на трасето, а победителите от SRC Kawasaki записаха 819 тура.

Следващият старт на Чой е на 11 юни, когато стартира „12 часа на Портимао", кръг от световния шампионат за издръжливост.

Oще: 24 часа на льо ман  мартин чой  мотоциклетизъм