Първа победа за България в Световната лига

Българите изоставаха с 0:2, но успяха да достигнат до решителен обрат и дебютен успех в турнира през 2015 година.

България постигна първата си победа във втора дивизия на Световната лига по волейбол. Във втория си мач от група "Ц", игран в "Арена Ботевград" пред над три хиляди зрители, българите изоставаха с 0:2, но успяха да достигнат до решителен обрат и дебютен успех в турнира през 2015 година.

В първия гейм играта беше равностойна, но Канада взе аванс от 14:11 преди второто техническо прекъсване. След него гостите увеличиха преднината си на пет точки - 20:15. Това беше достатъчно на Канада да поведе в резултата след 25:21.

Втората част беше значително по-драматична. В нея "трикольорите" играха значително по-добре. След втората техническа пауза България поведе с 21:19, но не успя да завърши аванса си и спечели само една точка до края на гейма, спечелен драматично от "кленовите листа" с 25:23.

В третата част събитията на полето отново преминаха при поделено превъзходство. Развръзката отново настъпи след средата на частта. С влизането в игра на Виктор Йосифов блокадата на българския отбор беше подсилена.

Българите отново подведоха с 21:19, но този път не изпуснаха предимството си и се върнаха в мача след 25:23. Четвъртият гейм премина изцяло при превъзходство на България и закономерно се стигна до тайбрек, след като воденият от Пламен Константинов състав спечели категорично с 25:14. В решителната част българският състав поведе с 5:0 и запази стабилната си игра в нападение, за която основна заслуга имаше опитният Владимир Николов.

Крайното 15:9 и 3:2 дойде след над 130 минути игра. Николов и Тодор Алексиев бяха най-резултатни за успеха с по 25 точки. Гавин Шмит отбеляза 17 точки за гостите, които са лидера в групата с актив от 10 точки.

България е на трето място с 2 точки. "Лъвовете" взеха реванш за загубата от Канада с 1:3 от събота. През следващия уикенд българският отбор ще гостува за два мача в Куба.