Груба грешка на Мюлдер донесе загуба на Левски

Дъстли Мюлдер (вляво) бе главният виновник Левски да загуби във Франция Снимка: Ройтерс
Дъстли Мюлдер (вляво) бе главният виновник Левски да загуби във Франция

Лидерът в "А" група Левски загуби с минималното 0:1 при гостуването си на френския Лил в мач от III кръг на група "C" от Лига Европа. Така "сините" отстъпиха втората позиция на своя съперник и две седмици преди ответния мач на "Герена" изостават от него с една точка.

Възпитаниците на Ясен Петров трябва да съжаляват за начина, по който загубиха на "Метропол", тъй като единственото попадение за домакините дойде след груба индивидуална грешка на добре представящия се от началото на сезона холандец Дъстли Мюлдер.

Мачът започна по подобие на този в Лисабон - с положение за Левски. Още във 2-ата минута Гара Дембеле намери добре Дани Младенов на стрелкова позиция и вторият пробва своя късмет с изстрел по диагонала от ъгъла на наказателното поле, но насочи топката право в обсега на ръцете на Ландро, който не рискува и изби в ъглов удар.

Постепенно домакините наложиха надмощие. В 18-ата минута Обраняк получи пас от свой съотборник по дясното крило, извъртя се и мълниеносно стреля от близо 25 метра, нацелвайки напречната греда на Митрев.

Пет по-късно защитник на Лил изрита силно напред топката от своето наказателно поле. Получи се извеждащо подаване към Азар, който се озова сам срещу Митрев, стреля силно под гредата, но юношата на "сините" прояви класа и отрази удара.

От скамейката на Левски претендираха за засада при подаването, но такава не бе отсъдена.

Полувремето настъпи при нулево равенство, за да дойде фаталната 50-а минута. При центриране от свободен удар в наказателното поле на Левски Милиев изчисти нагоре топката с глава, след което Мюлдер вместо да направи това напред, я насочи към непокрития Дюмон.

Той на свой ред отново с глава я прати към Шеджу, който от 7-8 метра я прати в левия ъгъл на Митрев.

До края на мача левскарите опитаха да наложат натиск, като особено осезаем бе в последните минути.

Те обаче така и не стигнаха до чисто голово положение и логично записаха втора загуба в своята група.

Въпреки това шансовете за продължаване напред на "сините" остават.

Големият фаворит в тази група Спортинг записа втора поредна разгромна загуба.

След като преди няколко седмици би Левски с 5:0, тази вечер "лъвовете" от Лисабон се наложиха с 5:1 над белгийския Гент.

Голеадата на "Жозе Алвеладе" стартира още в 6-ата минута с гол от въздуха на Саломао при центриране отдясно.

След още седем Лиедсон  отправи прекрасен удар от над 20 метра по диагонала, сварвайки неподготвен стража на гостите.

Гент получи възможност да се върне в мача благодарение на вратаря на Спортинг Хилдебранд, който в 17-ата минута изпусна наглед лесна топка и стоящият наблизо Вилс намали.

Надеждите на белгийските бързо се изпариха, като отново Лиедсон в 27-ата и Маниш в 37-ата доведоха нещата до 4:1. Крайният резултат бе оформен от Пощига в 60-ата минута.