Димитров отпадна от "Уимбълдън" след епична битка с Цонга и времето

Българинът се бори мъжки до самия край, което бе отчетено от далеч по-опитния му съперник Снимка: Wimbledon.com

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров отпадна във II кръг на "Уимбълдън", след като отстъпи от поставения под номер 12 в схемата на турнира Жо-Вилфрид Цонга с 1:3 сета - 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, 6:7 (8:10).

Мачът се игра в рамките на 5 часа и половина, след като на два пъти бе прекъсван заради дъжда. Чистото игрово време бе 3 часа и 33 минути.

Първият сет се игра гейм за гейм, като нито един от двамата не допусна пробив. Така логично се стигна до тайбрека, където Димитров показа по-добра игра и поведе.

Той спечели и своето първо подаване във втория сет, но същото стори и Цонга. При 1:1 и 30:15 за Димитров обаче над корта започна да вали и това видимо разколеба играта на нашето момче, което допусна за първи път да му бъде пробит сервиса.

След подновяването на играта Цонга поведе с 3:1, а оттам до края на сета печелеше с основното си оръжие - сервисът. Благодарение на него в края на мача постигна 19 аса срещу само 3 на Григор.

По сходен начин се разви и третата част. Цонга успя да направи един пробив, който му бе достатъчен за ново 6:4 в негова полза.

Спиращ дъха се оказа четвъртият сет. Българинът успя да направи своя първи пробив в мача, а след това да стигне до 3:0. Капризите на времето обаче продължиха и при 40:30 в полза на Цонга двубоят отново бе спрян.

След подновяването на играта нищо не бе като допреди това. Французинът взе пет поредни гейма и вече се виждаше победител. Григор Димитров обаче стисна зъби, намали на 4:5, а след това спаси два мачбола на съперника, за да успее в крайна сметка да изравни, а впоследствие и да поведе с 6:5.

В тези минути изключително много добре вървяха пасингшотите на хасковлията, които на няколко пъти пробиха непрестанно излизащия на мрежата Цонга.

В последствие при сервиса на французина Григор Димитров имаше два сетбола (40:15). Цонга обаче не допусна да се стигне до пети сет и с много агресивна игра доведе нещата до тайбрек.

Там зрителите на корт номер 1 в Лондон станаха свидетели на множество обрати. Димитров поведе с 2:0, след което Цонга направи четири поредни точки.

Сега Григор бе наред да се върне в играта и стигна до 5:4. Започна игра на нерви и размяна на точки, като българинът успя да спаси още три мачбола.

На шестия за Цонга обаче опита самопожертвователно да спаси една топка, плонжирайки на мрежата, но не успя.

Веднага след като вдигна победоносно ръце, френският тенисист показа, че освен много класен играч е и голям човек. Той прескочи мрежата и отиде при намиращия се на тревата българин, за да го вдигне и да го поздрави за прекрасната игра и демонстрираните сериозна съпротива и характер.

Двамата напуснаха корта под бурните аплодисменти от трибуните.