Канада ни смрази на световното по волейбол - 2:3

Тъжно - изпуснахме да вземем 3 точки с 3:1 и дори загубихме срещу Канада, отбор далеч от нашите традиции и амбиции във волейбола.

Волейболистите на България загубиха изненадващо  с 2:3 (17, -17, 20, -24, -8) от Канада на световното в Полша. Знаехме, че срещу коравите съперници от Северна Америка няма да е лесно. Но поражение едва ли някой е очаквал.

То няма да е фатално, тъй като от групата ни с 6 тима напред отиват 4, но може да има влияние в следващата фаза, където точките от първата група се зачитат. Ние взимаме само 1 от мач, в който очаквахме 3.

В Гданск началото бе притеснително - губехме с 2:8 в първия гейм и очевидно бяхме разколебани. Но включване на Тодор Скримов от скамейката с 4 великолепни изпълнения на начални удари, разпиляли канадците, както и затягане на блока, донесоха впечатляващ обрат.

При 25:17 сякаш вкарахме нещата в очакваното от нас русло и се очертаваше рутинен успех.
Но вторият гейм повтори първия - тръгнахме лошо, а канадците нападаха стръвно. Объркахме се, Соколов бе разпилян в атака и съперникът отвори разлика, която задържа до края на гейма - 17:25.

В третата част резултатът вървя точка за точка, а 2-3 неконцентрирани действия на нашите изкараха извън кожата селекционера Пламен Константинов. "Не сме с главите си!", изстреля треньорът при едно от прекъсванията. Конкретният повод бяха три поредни пратени в аут сервиса от българите.

Все пак взехме гейма, като отново Скримов взе ролята на жокер с два аса в края на частта, които отчаяха съперника.

В четвъртия гейм водехме спокойно и държахме съперника на ръка разстояние, но Канада не се даде. Яви се неочакван проблем - разпределителят Андрей Жеков се хвана за бедрото, като очевидно го мъчеше разтежение. Константинов го остави на игрището, но се видя несигурност и в него, и в цялата атака.

И се стигна до шок - съперникът постигна обрат от наглед безнадеждното за съперника 23:20 за нас и стигна до геймбол при 24:23, а после затвори гейма при 26:24.

В тайбрека българите бяха притеснени, някак стреснати от нелепо изпусната победа в предишната част. Канада летеше на крилете на ентусиазма, вадеше невъзможни топки в защита и атакуваше смело. И логично - 15:8 за съперника.

В петък в 14,10 ч българско време срещаме Китай, а в нашата група са още Египет и Русия. Вече победихме Мексико с 3:0 в първия си мач на световното.