Mercedes на първа редица в Испания

Хамилтън ще стартира пръв в Барселона

Двамата пилоти на Mercedes Люис Хамилтън и Нико Розберг окупираха първата редица на старта за Гран при на Испания, след като днес бяха без конкуренция в квалификацията на пистата „Каталуня".

Люис си осигури полпозишъна с последната си бърза обиколка в третата част, в която постигна 1.25,232 минути, а Нико остана на 0,168 секунди след него.

На финала и двамата караха с нови меки сликове, но дори и преди да ги сложат Люис и Нико бяха заели първите две позиции. Това е четвърти полпозишън за Люис този сезон от пет старта, а той вече взе три поредни победи преди Испания.

Напрежението в третата част рязко се покачи 5 минути преди края й, когато 4-кратният световен шампион Себастиан Фетел с Red Bull спря до трасето заради повреда в скоростната кутия и се наложи колата му да бъде отстранена от опасното място. Според информации от тима Себ е открил проблема веднага, след като е излязъл от бокса за последния си бърз тур. Фетел остана без време в третата част и ще стартира десети. Вчера световният шампион имаше технически проблеми и кара съвсем малко в свободните тренировки.

„Нямам втора предавка, нямам мощност", каза по радиото на механиците си Фетел преди да отбие в зоната за сигурност.

Преди това обаче той отново остана в сянката на новото попълнение на световните шампиони - Дениъл Рикардо се класира трети в квалификацията, а преди това имаше почти половин секунда аванс пред Фетел в бързите им обиколки.

Макар и трети на старта, Рикардо завърши на над 1 секунда от Хамилтън. Единствено двамата пилоти на Mercedes успяха да слязат под 1,26 минути за обиколка.

Четвърти се класира Валтери Ботас с Williams, който завърши на по-малко от 0,4 секунди от Рикардо, а Себастиан Грожан поднесе най-хубавата изненада на Lotus - пето място на старта. Преди този състезателен уикенд се очакваше, че точно Lotus ще е тимът, който ще представи най-много подобрения по колата си в Испания, тъй като в началото на сезона отборът изостана до дъното на класирането. Другият пилот на Lotus Пастор Малдонадо отпадна още в самото начало на квалификацията, тъй като се удари в предпазната бетонна стена на завой №3, където той излетя от пистата.

Williams вкара и другия си пилот в Топ 10 - Фелипе Маса завърши девети, а едно място пред него е Дженсън Бътън с Mclaren, който трябваше да брани честта на тима след ранното отпадане на Кевин Магнусен, който остана 15-и.

Двамата пилоти на Ferrari също намериха място в Топ 10, като Кими Райконен остана шести, а Фернандо Алонсо - седми. Така за първи път от началото на сезона финландецът изпревари Алонсо в квалификация.