Чао, Евро 2012!

Ивелин Попов отново бе човекът, спасил честта на "лъвовете" Снимка: Ройтерс
Ивелин Попов отново бе човекът, спасил честта на "лъвовете"

България завърши 1:1 като гост на Черна гора в европейска квалификация от Група "G", която трябваше да даде отговор дали можем да съхраним минималните си шансове за поне второто място в крайното класиране.

За съжаление равенството в Подгорица съвсем отдалечи нашите от него, като съхрани голямата разлика от шест точки при оставащи три мача до края на кампанията.

От друга страна можем да бъдем доволни и на точката, тъй като в 70 % от времето отстъпвахме пред черногорците.

Първото полувреме бе почти изцяло за тях, като на два пъти гредите бяха пръв помощник на Николай Михайлов след изстрели на Саво Павичевив от близо 30 метра и на Марко Баша с глава от близко разстояние.

След почивката логиката възтържествува. В 52-ата минута отлично проведена атака на домакините, при която Владимир Божович бе намерен по лявото крило, центрира меко в пеналта и там Радомир Джалович от воле намери топката и я прати в десния ъгъл.

Едва след това нашите се сетиха да играят. В 65-ата минута Станислав Манолев направи чудесен пробив по дясното крило, центрира ниско по земя към Христо Янев, който от чиста позиция би на сантиметри покрай вратата.

Минута след това обаче всичко си дойде на мястото. Петър Занев отляво отправи остър пас към далечната греда, където чакаше бившият му съотборник в Литекс Ивелин Попов. Играчът на Газиантеп само подложи крак и намери в крачка Младев Божович и го преодоля.

Оттук насетне играта съвсем се откри, а България бе отборът с по-опасните атаки. Късметът ни избяга в добавеното време, когато влезлият като резерва Делев комбинира с направилия дебют в официален мач за "трикольорите" Маркиньош, но халфът на ЦСКА не успя да намери нито един от връхлитащите футболисти в наказателното поле.

В другия мач от нашата група Англия и Швейцария също стигнаха до "хикс" - 2:2.

Мачът на "Уембли" тръгна доста лошо за островитяните, които десетина минути преди края на първата част имаха пасив от два гола.

Транкило Барнета набързо отбеляза две попадения след изпълнение на пряк свободни удари и неадекватни отигравания на защитниците на домакините и вратаря Харт.

Франк Лампард намали в 37-ата от дузпа, а Ашли Йънг донесе едната точка в началото на втората част.

До последния съдийски сигнал и двата тима можеха да стигнат до победата, като това важи особено за Англия, чиито нападатели пропиляха няколко стопроцентови възможности за гол.

Така Англия и Черна гора продължават да бъдат на първите две места с по 11 точки, докато Швейцария и България са далеч зад тях. Твърдо последен е тимът на Уелс, който продължава да няма актив.