Федерер вдигна и Купа "Дейвис"

Федерер вече има всичко в тениса.

Роджър Федерер донесе първа купа "Дейвис" за Швейцария в историята. 33-годишният Федерер разгроми Ришар Гаске с 6:4, 6:2, 6:2 на червените кортове в Лил и даде непреодолим аванс от 3:1 победи за швейцарците срещу домакина Франция пред рекордните за мач от надпреварата 27448 зрители на покрития стадион "Пиер Мороа".

Вторият в световната ранглиста по тенис направи впечатляващ мач и пласира 62 печеливши удара срещу само 34 на съперника си. Федерер не даде нито една възможност за пробив на Гаске при успеха след 1:52 час игра. Така той записа юбилейна 50-а победа в купа "Дейвис", с което подобри рекорда на Якоб Хласек.

Гаске, който в последния момент замени контузения Жо-Вилфрид Цонга, не успя да се противопостави, като допусна 13-а загуба в 15 мача срещу швейцарския си противник. Федерер проби рано и поведе с 3:1, след което без проблеми запази аванса си до края на първия сет.

С нов ранен пробив швейцарецът дръпна с 2:0 във втората част, а след 4:2 той спечели осем от следващите десет гейма, за да триумфира. Това е първа купа "Дейвис" в кариерата на Федерер, който има рекордните 17 титли от Големия шлем, както и златен олимпийски медал на двойки със Стан Вавринка от Пекин 2008.