Возняцки пречупи Шарапова в здрава битка

Въпреки че ставаше дума за двубой от женския тур, случващото се на корта напомняше гладиаторска битка, а накрая Мария не издържа.

Каролине Возняцки взе първата си жертва на Шампионата на WTA в Сингапур, като срази серията от шест поредни победи на Мария Шарапова със 7-6(4) 6-7(5) 6-2 след невероятна битка, продължила 3 часа и 16 минути. Този мач откри надпреварата в бялата група на турнира, но страстите в залата се нажежиха до червено.

Въпреки че ставаше дума за двубой от женския тур, случващото се на корта напомняше гладиаторска битка. А първият сет носеше всички белези на един от най-зрелищните дуели за сезона. Возняцки спаси брейкпойнт в откриващия гейм на мача, още три поредни при следващото си подаване, а между двете дори материализира единствената си точка за пробив и поведе с 3-0. Но дори огромните усилия на датчанката да покрива целия корт не стигнаха, за да задържи преднината си и Шарапова изравни до 3-3.

В този момент статистиката за вторите сервиси ужасяваше - само 5 спечелени точки от 17 изпълнени и едва една от тях на сметката на Каро. Нататък атаката на рускинята продъжи и тя проби още веднъж за 5-4, но сервирайки за сета изостана с 0-40 и намери сили да спаси само два от брейкпойнтите. Бърз гейм за Возняцки за 6-5 насочи цялото напрежение върху Мария. Рускинята не се огъна, спаси сетпойнт и след повече от 10 минути битка се добра до тайбрек.

В него поведе с 4-3, когато дойде време публиката да изживее поредния обрат. Каролине грабна три точки подред и този път Шарапова капитулира с деветата си двойна грешка за 4-7 точки в тайбрека.

Возняцки потегли взривно във втория сет, като взе седем от първите осем разигравания. Тогава Шарапова изпи любимото си лекарство в тежки ситуации - взе дълъг сервис гейм, в който мина през два шанса за нов пробив, но все пак намали до 1-2. Сценарият продължи и в следващите минути с лесно спечелено подаване и мъчително удържано от Шарапова. Каро водеше с 3-2 в геймовете, а Мария с 41-15 в непредизвиканите грешки.

Рускинята обаче за пореден път показа огромния си ресурс да се справя с критичните моменти и превърна първия си шанс за пробив в сета в равенство при 3-3. От другата страна на мрежата Возняцки продължаваше да усеща, че е дошъл моментът да грабне четвърти успех от десет двубоя с Шарапова и втори пореден.

С непоправимото си опорство на корта, Каро се добра до още две точки за нов пробив и удари при втората. Мария отново скъси разликата до 4-5 и сякаш попита съперничката: "Имаш ли сили да затвориш този мач?!" Отговорът, поне през следващите няколко минути, беше "не", защото рускинята отново върна пробива и се завърна в битката, а дори поведе с 6-5. Имаше и сетпойнт на сервис на Возняцки, след като запрати топката далече в аут, но съдиите не реагираха, а датчанката нямаше повече право да ползва "Ястребовото око".

Каро вбесено заблъска с ракетата по филето на мрежата, но нямаше какво да направи освен да застане на линията за начален удар. Датчанката превърна гнева си в три поредни точки и вкара мача в нов тайбрек. В него Шарапова просто отказа да се предаде и след 7-5 точки и 2 часа и 39 минути, битката започна отново.

В решителната трета част двете продължиха борбата за абсолютно всяка точица, а този сет отново започна с предимство за датчанката, която поведе с 2-0 след поредния си пробив, но непримиромостта на Шарапова я изведе до ново равенство. Возняцки обаче нямаше никакво намерение да се пречупи, отново настъпи педала на газта и до края на срещата не даде дори гейм на рускинята, която в тези последни четири гейма спечели само пет точки.

Въпреки поражението, Шарапова все още има шанс за първи път в кариерата си да завърши годината като №1, но това минава през титла в Сингапур и отпадане на Серина Уилямс преди финала.