Барселона пак покори „Уембли”

Барселона спечели четвъртата си купа от Шампионската лига в историята Снимка: Getty images
Барселона спечели четвъртата си купа от Шампионската лига в историята
Лионел Меси бе избран за играч на мача на финала в Шампионската лига на "уембли" Снимка: Getty images

Отборът на Барселона е новият носител на купата в европейската Шампионска лига. „Блаугранас" стигнаха до престижното отличие след успех с 3:1 над Манчестър Юнайтед във финала на турнира, игран на стадион „Уембли".

Попаденията за каталунците отбелязаха Педро Родригес, Лионел Меси и Давид Вия. За Манчестър Юнайтед се разписа Уейн Рууни.
Българският нападател на „червените дяволи" Димитър Бербатов не взе участие в срещата, като дори остана извън групата за двубоя. Това бе третият път, в който отборът, чийто екип носи Бербатов спори за престижното отличие и третият път, в който губи финала.

Двата отбора изиграха изключителен финал, като през второто полувреме тимът на Хосеп Гуардиола доминираше на терена. След почивката играчите на Барселона не оставиха възможност на съперника дори да стигне до чиста голова ситуация. На няколко пъти пък се наложи изигралият последния си мач като професионален футболист Едвин ван дер Саар да се намесва, за да спаси вратата си след ударите на Шави, Педро, Иниеста и Меси.

Двубоят в Лондон бе първият от февруари насам, в който нападателното трио на каталунците в лицето на Педро, Меси и Вия се разписва едновременно. Барселона приключва турнира с отбелязаните 30 попадения в него, а само в един мач Манчестър Юнайтед допусна почти толкова попадения, колкото за целия турнир. До този момент „червените дяволи" бяха получили едва 4 гола.

За Лионел Меси това е първо попадение в Англия, аржентинецът вече е вкарвал в 20 различни страни по-света. С гола си днес аржентинецът изравни рекорда за попадения отбелязани в едно издание на турнира. До този момент той се държеше от Рууд ван Нистелрой, отбелязал 12 с екипа на Манчестър Юнайтед. Сега същата бройка постигна и Меси. Аржентинецът бе обявен и за играч на мача.

За Барселона това бе четвърти трофей от Шампионската лига в историята на клуба. С това тимът се изравнява с Аякс и Байерн (Мюнхен), които също имат по четири купи. Пред тях са единствено Ливърпул (5 трофея), Милан (7 трофея) и Реал Мадрид (9 трофея).

Каталунците триумфираха на същия стадион, на който преди 19 години бе спечелено първото такова отличие - „Уембли". Барселона за първи път спечели два последователни двубоя срещу Манчестър Юнайтед - през 2009 г. с 2:0 и сега с 3:1. Каталунците вече имат четири успеха срещу „червените дяволи" в изиграните 11 мача между двата тима.

За Хосеп Гуардиола това е десети трофей, откакто пое тима през лятото на 2008 г. С успеха той стана едва третият треньор, който печели отличието два пъти, след като преди това е направил същото като играч, след Мигел Муньос и Карло Анчелоти. Защитникът на Барселона Карлес Пуйол повтори постижението на Франц Бекенбауер и стана вторият капитан, който печели трети трофей в този турнир.

Новите шампиони на Европа направиха изключителен жест като при излизането на официалната трибуна, където се състоя награждаването Карлес Пуйол връчи капитанската лента на Ерик Абидал и позволили на възстановилия се след тежка операция французин да вдигне пръв купата. След бурната радост на терена с трофея пък по инциатива на Жерар Пике той, няколко от съотборниците му и хора от щаба срязаха мрежата на една от вратите и си я прибраха за спомен.