Джокович не даде шанс на Раонич и триумфира в Париж

За сърбина това е юбилейна 20-та титла на турнири от серията "Мастърс".

Новак Джокович вдигна в ръцете си шампионския трофей на Мастърса в Париж за втора поредна година и общо за трети път в кариерата си, след като във финалния двубой успя да преодолее съпротивата на Милош Раонич, надигравайки го с категоричното 6-2 6-3 след само 83 минути игра.

За сърбина това е юбилейна 20-та титла на турнири от серията "Мастърс", като след днешния си успех той вече заема еднолично четвъртата позиция по този показател, след като до този момент я делеше с Джон Макенроу. Пред него са единствено Рафаел Надал с рекордните си 27 титли на това ниво, следван от Роджър Федерер с 23 и Иван Лендъл с 22.

Постиженията далеч не спират дотук, тъй като на финала Джокович записа и своята победа №600 на ниво АТР, превръщайки се в общо 23-ия тенисист в историята, успял да спечели толкова срещи в кариерата си. Активните играчи, успели да достигнат до кота 600, са само четирима - Роджър Федерер (991), Рафаел Надал (706), Лейтън Хюит (611) и Давид Ферер (602).

Днешната победа донесе на Джокович и ценни 1,000 точки в борбата за първата позиция в световната ранглиста в края на сезона, увеличавайки преднината си пред Роджър Федерер на общо 1,310 точки.

Финалният двубой започна по възможно най-добрия начин за световния №1, който реализира ранен пробив, спечели безпроблемно собствените си сервис геймове и набързо поведе с 3-0. Джокович дори имаше възможност за още един пробив, но този път не успя да се възползва от шанса си и в следващия гейм самият той трябваше да отразява брейкбол.

При 4-1 няколко непредизвикани грешки от ракетата на Раонич доведоха до изоставане от 0-40 и три поредни брейкбола за сърбина, но отговорът на канадеца не закъсня. Той не само измъкна подаването си след пет поредни точки, но след това също си осигури предимство от 0-40 при сервис за Джокович. И когато изглеждаше, че канадецът е напът да се завърне в резултата, Новак набързо прекърши амбициите му, след като също задържа гейма си, реализира нов пробив и след 44 минути игра вече водеше със сет аванс.

Преди края на откриващата част Джокович поиска намесата на физиотерапевта за проблем в областта на подбедрения мускул, но изглежда травмата не беше сериозна и той продължи на доминира в началото на втория сет. Световният №1 отново достигна до ранен пробив за 3-0, до края на срещата не даде шанс на противника си да се върне в мача, записвайки четвъртата си победа от четири изиграни мача срещу Раонич.