Шеста национална катастрофа

Зико срещу Франция, Мондиал 1986-а. Снимка: Getty Images
Зико срещу Франция, Мондиал 1986-а.
1950 г. остава черна за Бразилия със загубата от Уругвай пред 200 000 на "Маракана".
1982-ра - Паоло Роси нанизва хеттрик на стадиона на Еспаньол в Барселона и красивият бразилски тим умира. Снимка: Goal.com
1990 г. Магията на Марадона и завършекът на Каниджа пронизват в сърцето бразилците.
1998 г. - Зинедин Зидан вкарва втория си гол с глава на финала, спечелен лесно с 3:0 от Франция.

1:7 от Германия на свой терен потопи в сълзи Бразилия, а футболната национална катастрофа се нареди до 5 паметни и емблематични загуби на селесао в историята.

1950 г.: Стадион "Маракана" (Рио де Жанейро). Пак в домакинския Мондиал, на бразилците им стига реми с Уругвай в заключителния мач, за да са шампиони. Тогава системата е друга, няма елиминации и финал. Бразилия повежда срещу Уругвай и титлата изглежда сигурна, но... Скиафино и Гиджа носят обрат - 1:2. Трагедия със самоубийства и отпечатък върху бразилския футбол завинаги.

1982 г.: Стадион "Сария" (Барселона). Италия бие Бразилия с 3:2, като на селесао пак стига равенство, за да е на финал на испанския Мондиал. Това е най-изящният бразилски отбор в новата история - Едер, Фалкао, Зико, Сократес... Три гола на Паоло Роси и пак реки от сълзи за златисто-зелените.

1986 г.: Стадион "Халиско" (Гуадалхара). Великият Зико пропуска дузпа през второто полувреме на четвъртфинала с Франция на световното в Мексико, а резултатът си остава 1:1, за да се стигне до дузпи след продълженията. Зико този път вкарва, но пък пропуска другият най-голям в тима - Сократес. И Франция е на полуфинал.

1990 г.: "Деле Алпи" (Торино): Бразилия надиграва тотално Аржентина на осминафинал на световното в Италия, като три пъти гредите спасяват Марадона и сие. Но Диего се измъква от цялата защита в 82-рата минута и извежда Клаудио Каниджа на позиция - 1:0. Шокът за бразилците е пълен.

1998 г.: "Стад дьо Франс" (Париж). Финал на световното, Франция разбива Бразилия с 3:0, като селесао е неузнаваем в мача. Преди това на първенството бразилците играят вдъхновено, водени от Роналдо. Преди финала той получава припадък в хотела, а на терена е като призрак. Защо и как Бразилия бе "подменена" на този финал така и не се знае до ден-днешен.