Григор започна в Стокхолм с тренировка на нервите

Димитров ще играе с победителя от мача Жереми Шарди - Джак Сок

Григор Димитров започна с тренировка на собствената си психика и тази на феновете си защитата на титлата от турнира "If Stockholm Open". Българинът се поздрави с успех над световния №59 Теймураз Габашвили в среща от втория кръг, който не дойде никак лесно - 7-5 7-6(4). Димитров сам си направи живота труден в първия сет, пропилявайки аванс от 5-1 и свое подаване, но в крайна сметка всичко е добре, когато завършва добре.

Борбата в уводния сет изглеждаше, че се е решила рано-рано, след като Габашвили направи две двойни грешки в първия си сервис гейм и бе пробит на нула, след което Димитров затвърди за 3-0. В петия гейм българинът показа характер, след като изоставаше с 0-40, но отрази трите брейкбола с три поредни аса. С прецизно бекхенд воле на линията Григор взе авантаж, а Габашвили прати топката в аут за петата поредна точка на сметката на Димитров с цената на 4-1.

Последва втори пробив, но точно в този момент дойде и необяснимото отпускане на българина. Първо единият пробив бе върнат, а при 5-3 Григор имаше сетбол, който не успя да реализира и бе пробит за втори път. След четири поредни загубени гейма, Димитров най-накрая взе подаването си за 6-5 и проби за трети път, непозволявайки сетът да се реши в тайбрек. Той изпрати сета в историята след страхотен печеливш удар от форхенд и 55 минути игра.

Вторият сет се движеше гейм за гейм и без възможности за пробив до 3-2 в полза на Григор, който се добра до три поредни брейкбола в шестия гейм и матира руснака от втория си опит. В последвалия сервис гейм българинът поведе с 30-0 и изглеждаше, че няма намерение да повтаря слабостите от първата част, но загуби четири поредни точки, а рибрейкът на Габашвили стана факт след нова двойна грешка.

В деветия гейм битката бе много оспорвана, но Димитров спечели подаването си след няколко дюса и страхотен уинър по правата. Сервиращите не се пропукаха отново след бързата размяна на пробиви в шестия и седмия гейм и се стигна до тайбрек. Той започна добре за Григор, който реализира минипробив за 2-0, но след това паритетът бе възстановен след непредизвикана грешка. Двамата размениха полетата при 3-3. Григор осъществи нов минипробив за 6-4 и стигна до мачбол, който реализира веднага с превъзходен минаващ удар.

Така Димитров изравни баланса си срещу Габашвили на 1-1 победи след поражението на турнира в Хюстън през 2011 г. Победата бе под №45 за първата ни ракета през сезона, а на четвъртфиналите в петък Григор ще се изправи срещу победителя от мача Жереми Шарди - Джак Сок. В четвъртък пък е четвъртфиналният му мач на двойки в тандем с Пиер-Юг Ербер срещу дуета Сок/Хюи.