Луда, луда вечер, Севиля - Бенфика е финалът!

Бенфика е на финал, след като защити преднината си от 2:1, постигната в първия мач с Ювентус. Снимка: Getty Images

В луда вечер на драми и прединфарктни ситуации, Бенфика и Севиля изстрадаха да са на финал в Лига Европа. Мачът ще е на 14 май в Торино, където няма да е фаворитът в турнира Ювентус. "Старата госпожа" изпусна шанса да е домакин в мача за трофея.

Ювентус не успя да победи Бенфика на реванша - 0:0, след 1:2 в първия мач, и отпадна. Отборът на Антонио Конте имаше положения, но стената от червени фланелки устоя. В последните 26 минути Бенфика остана с 10 души след два жълти картона на Енцо Перес. Под дъжда и шума на трибуните Юве натискаше, но ... крепостта не падна.

В последните секунди излезе и централният защитник на гостите Езекил Гарай, ритнат в лицето от Пол Погба при опит за задна ножица. С 9 Бенфика пак устоя.

Португалците са на финал в турнира за втора поредна година, като миналата загубиха с 1:2 от Челси. След прочутата прокоба на Бела Гутман от 1962-ра, обрекла отбора на суша в евротурнирите, Бенфика стига осми финал. Предишните седем ги загуби, но проклятието все някога ще падне...

Противник ще е Севиля, минал през кръговете на ада в реванша като гост на Валенсия. Стефан Мбиа, под наем от английския Куинс Парк Рейнджърс, вкара с глава златен гол в 4-ата минута на добавеното време и донесе 1:3. След 2:0 за Севиля в първия мач, гол на чужд терен отборът на Унай Емери се класира.

Фегули, Йонатан и Матио донесоха 3:0 за Валенсия до 68-ата минута, с което обратът бе постигнат. За втори път поред, след като в четвъртфинала Валенсия обърна от 0:3 Базел.

Но в добавеното време Мбиа вкара и потопи в печал стадион "Местая", а играчите на Валенсия нямаха сили да станат и да бият удар от центъра, за да доиграят оставащите 50 секунди...