Холандия на финал след 32 години суша

Играчите на Холандия Дирк Каут и Уесли Снайдер празнуват първото участие на тима им на финал на световно първенство от 32 г. насам Снимка: getty images

Отборът на Холандия е първият финалист на ХІХ-то световно първенство по футбол. Тази вечер „лалетата" се наложиха с 3:2 над Уругвай в полуфинален мач, игран на стадион „Грийнпойнт" в Кейптаун. Съперникът им ще стане ясен утре след втория полуфинал между Германия и Испания.

Попаденията за победителите вкараха капитанът Джовани ван Бронкхорст, Уесли Снайдер и Ариен Робен, съответно в 18-та, 71-ва и 73-та минути. За Уругвай се разписа капитанът Диего Форлан в 41-та. Попаденията на Ван Бронкхорст и Форлан през първите 45 минути бяха от далечно разстояние и сред най-красивите на шампионата до този момент.

При второто попадение на холандците останаха съмнения за засада. В такова положение бе Ван Перси, който оказваше влияние на играта, макар да не получи топката. Страничният съдия обаче не отрази ситуация и голът бе зачетен. В продължението на редовното време Уругвай пропусна възможността да изравни и да вкара срещата в допълнителни 30 минути.

За Уесли Снайдер това бе пето попадение от старта на първенството. С него той се изравни с голмайстора на Испания Давид Вия в листата на реализаторите в Южна Африка.

С победата Холандия се класира на първия си финал на световно първенство от 1978 г. насам. В историята на тима са два загубени сблъсъка за титлата - през 1974 г. и през 1978 г.

С успеха „оранжевите" продължиха поредицата си от двубои без загуба. Само за 2010 това бе деста поредна победа на Холандия. Общо серията на тима без поражение пък включва 25 срещи. Класирането на „лалетата" гарантира чисто европейски финал на шампионата. За първи път в историята на световните първенства тим от Стария континент ще стане шампион извън границите на Европа.

Свидетел на триумфа бе холандският престолонаследник принц Вилем Александър и съпругата му Максима, който пристигнаха в ЮАР специално, за да подкрепят отбора.

„Не играхме добре, но резулатът е най-важен. Сега всичко е невероятно вълнуващо. Достигането до финала е нещо много специално. Ние имаме мисия и почти сме я изпълнили, но имаме още докато това стане изцяло. Да, знам, че този мач е чакан от 32 години. Мисля, че трябва да сме горди, защото нашата малка страна постигна страхотен успех", бяха първите думи на треньора на Холандия Берт ван Марвайк след класирането на финала.

„Този мач беше достоен за полуфинал на световно първенство. Гордея се с моите играчи. Приемаме поражението, съперникът просто бе по-добър от нас. Въпреки това сме тъжни", коментира треньорът на Уругвай Оскар Табарес. За тима му това е най-доброто представяне на световно първенство от 1970 г. насам.