Нова световна титла за Антоанета Стефанова

Антоанета Стефанова е най-добрата българска шахматистка за всички времена Снимка: BGNES
Антоанета Стефанова е най-добрата българска шахматистка за всички времена

Примата на родния шах Антоанета Стефанова отново спечели световна титла. След златния трофей в класическия шах през 2004 г. Ети беше коронясана в първенството по бърз шах за жени в Батуми (Грузия).

Стефанова стана еднолична победителка с 8,5 точки от 11 възможни. На второ място се класира Александра Костенюк (Русия), а на трето Хъмпи Конеру (Индия) - и двете с равен резултат от 8 т., но с различни допълнителни показатели.

На Мондиала участва елитът на древната игра. 27 от шахматистките са в топ 50. Сред тях имаше и пет световни и седем европейски шампионки.

Стефанова стартира в турнира като едва осма по рейтинг, но показа най-здрава психика и бърза мисъл. Тя завърши с 6 победи и 5 равенства.

В VI кръг срещу Джао Сюе (Китай) и в IX с Катерина Лахно (Украйна) от лоши позиции Антоанета успя да матира съперничките си.

Шампионатът е с награден фонд от 100 000 долара и се проведе по щвейцарска система в 11 кръга с контрола за игра 25 минути плюс добавени 10 секунди за всяка състезателка до края на партията. За златото си Ети ще вземе определените $12 000.