Дортмунд взе Суперкупата след бой над Байерн

През май Байерн спечели Шампионската лига, но сега отстъпи на Дортмунд.

Борусия Дортмунд победи Байерн Мюнхен с 4:2 и спечели Суперкупата на Германия в повторение на финала на Шампионската лига, когато на печелившата страна бяха баварците. По този начин Дортмунд спечели за пети път трофея, който през миналия сезон бе във витрината на Байерн.

Наставникът на европейските шампиони Пеп Гуердиола не можеше да разчита на контузените Мануел Нойер, Франк Рибери и Марио Гьотце. Дебют от новите попълнения направи Тиаго Алкантара. Юрген Клоп пък заложи на най-добрите си налични футболисти като през второто полувреме първи минути за отбора записаха Обамейанг и Сократис.

Мачът започна с гол на Борусия още в 6-та минута, който падна заради колективна грешка на Даниел ван Буйтен и заместникът на Нойер Том Щарке. Белгиецът първо покри засадата, заради което Роберт Левандовски напредна отдясно и центрира към Свен Бендер, чийто удар с глава обърка Буйтен и Щарке, които едновременно се опитаха да изчистят, но вместо това топката попадна в Марко Ройс и немският национал с глава чукна във вратата за 1:0.

Последваха силни минути за Байерн, но Шакири на два пъти не успя да вкара от опасно позиции. До края на полувремето баварците владееха топката, но до добри голови ситуации не се стигна. Шоуто обаче предстоеше след почивката, когато паднаха 5 гола.

В 54-та минута Тиаго навърза няколко съперници и подаде надясно към Лам, който центрира и  Ариен Робен с глава изравни. Шокиращо обаче в следващите 2 минути Дортмунд вкара нови два гола и поведе с 3:1. Още в ответната атака след гола топката бе центрирана в наказателното поле на Байерн, където Ван Буйтен в опита си да изчисти, вкара зрелищно с глава топката в собствената си врата.

След това пък Илкай Гюндоган получи топката в средата на терена, имаше пространство пред себе си, излъга Томас Мюлер и с чудесен удар в далечния ъгъл вкара за 3:1. Байерн обаче отново отговори и то пак чрез Робен. Лам центрира по земя отдясно и намери холандеца на точката на дузпата с гръб към вратата. Робен си пое топката, обърна се и с удар в левия ъгъл вкара за 2:3.

Дортмунд нанесе своя финален удар в 86-та минута, когато при една контра атака влезлият като резерва Обамейанг бе изведен добре от Левандовски и на свой ред подаде към Ройс, който вкара втория си гол в мача и оформи крайното 4:2.