Сърбия е новият европейски шампион по волейбол

10 години след като изведе Сърбия до първата европейска титла, Иван Милкович и тимът му отново триумфираха като шампиони - този път на първенството в Австрия и Чехия Снимка: cev.lu

Отборът на Сърбия спечели титлата на европейското първенство по волейбол в Австрия и Чехия. На финала тази вечер във Виена „плавите" се наложиха с 3:1 (17:25, 25:20, 25:23, 26:24) над Италия.

За Сърбия това е едва втора европейска титла в историята. Тимът от западната ни съседка е играл общо на три финала, а единственото злато бе спечелено преди 10 години - през 2001 г. в Острава. За Италия това бе първи финал от 2005 г. насам. Тогава „скуадра адзура" спечели титлата пред собствена публика в Рим.

Двата отбора предложиха изключителен финал на десетте хиляди зрители препълнили зала „Щадхале" в австрийската столица. По-многобройна бе агитката от Сърбия, а още след 20-та точка на последния гейм тя започна да скандира по адрес на своите „Шампиони, шампиони".

Най-резултатен за Сърбия бе капитанът на тима Иван Милкович. Диагоналът, който след световното първенство в Италия миналата година обяви, че се отказва от националния отбор, а след това се върна за континенталния шампионат, завърши с 18 точки. За Италия с най-много точки се отчете Кристиан Савани - 19. За „адзурите" остана утехата, че превъзхождаха своя съперник във всички елементи. Това обаче не им донесе очаквания успех.

В спора за бронзовите медали Полша се наложи над Русия с 3:1. Така за второто поредно първенство Сборная остава без отличие след загуба в полуфиналите.

За най-полезен състезател на първенството очаквано бе обявен Иван Милкович. Новите крале на Европа прибраха още две индивидуални награди - за най-добър блокировач на Марко Подрасчанин и за най-добър посрещач на Никола Ковачевич. Трофеите за най-добър нападател и за най-резултатен играч отидоха в ръцете на Максим Михайлов от Русия. Бартош Курек от Полша е най-добрият изпълнител на сервис, Андреа Бари от Италия стана най-добро либеро, а разпределителителят на "адзурите" Драган Травица е №1 на своя пост.