Вавринка детронира Джокович

Вавринка детронира шампиона на Australian Open Новак Джокович

Станислас Вавринка детронира победителя в последните три издания на Australian Open новак Джокович, след като го победи в пет сета (2:6, 6:4, 6:2, 3:6 и 9:7) за малко над 4 часа игра.

Така швейцарецът се класира на втори пореден полуфинал на турнир от Големия шлем - през миналата година той стигна до Топ 4 на US Open, а сега след 14 поредни загуби срещу Джокович най-после намери начин да надиграе сърбина.

С успеха си днес Вавринка сложи край на серията на Новак от 25 победи в Мелбърн и 28 поредни победи в турнирите на АТР - сърбинът нямаше загуба от август миналата година.

На полуфинала Вавринка ще играе с Томаш Бердих, а след мача с Джокович обяви, че е доволен, че е взел реванш срещу сърбина заради загубата в пет сета миналата година от него в Мелбърн в четвъртия кръг.

Станислас обърна хода на мача в своя полза във втория сет, когато успя да пробие сервиса на Джокович при 3:3, но четирикратният шампион от Мелбърн не беше готов да се предаде.

Четвъртият сет, в който Новак изравни резултата продължи над 40 минути, а в петия превъзходството, основно психическо беше на страната на Вавринка. Този път обратният удар на швейцареца беше безпогрешен и Новак правеше всичко възможно, за да бяга от него, което обаче се оказа слабост срещу отличната игра с крака на Вавринка.

В петия сет Станислас успя да поведе в резултата и Джокович се оказа в ролята на догонващ, като при четвъртия път, в който трябваше да сервира, за да остане в мача, сърбинът рискува и допусна две грешки, които му струваха победата. Така след осем години и 14 загуби срещу Джокович Вавринка най-после го победи и стигна до полуфинал в Мелбърн.