Цвети Пиронкова на четвъртфинал на "Уимбълдън"

Цветана Пиронкова продължава на "Уимбълдън" без загубен сет Снимка: БГНЕС
Цветана Пиронкова продължава на "Уимбълдън" без загубен сет

Първата ракета на България при жените Цветана Пиронкова продължи да пише история на втория за годината турнир от веригата Големия шлем - "Уимбълдън". Днес пловдивчанката спечели с 6:4, 6:4 осминафиналния двубой срещу поставената под №13 Марион Бартоли (Франция). На четвъртфинала Пиронкова среща Винъс Уилямс. Американката победи Ярмила Грот (Австралия) с 64, 7:6.

Победата над Бартоли е четвърта поредна за Цвети на "Уимбълдън". До този момент родната представителка няма загубен сет. В първия кръг тя отстрани Анна Лапушченкова от Русия. Последваха нови два успеха над представителки на същата страна - Вера Душевина и Регина Куликова.

Това бе четвъртата среща между Марион Бартоли и Пиронкова. До този момент французойката, която през 2007 г. игра финал на "Уимбълдън", имаше три победи и само един загубен сет. Днешният мач също започна добре за нея, след като поведе с 3:0 с пробив във втория гейм. Всичко хубаво за Бартоли обаче в тази част свърши дотук.

Цвети налучка верния ритъм и изравни резултата, а при 4:4 проби сервиса на Бартоли. След това Пиронкова спечели своето подаване и затвори сета в своя полза след точно 60 минути игра.

Във втория сет българката отново водеше играта, а при 4:4, както в първия отново стигна до пробив и поведе с 5:4, след което се възползва от първия си мачбол в срещата.

За успеха си Пиронкова ще получи 500 точки за световната ранглиста и със сигурност ще намери място в Топ 50. Тя ще прибере и 125 000 лири от наградния фонд.