ХардКори за Джокович в първия полуфинал, сензацията е факт!

06.09.2014, 22:42 (обновена 06.09.2014, 22:45)
кеи нишикори

Нишикори е първият финалист в Ню Йорк

Кеи Нишикори заложи бомба и тя се взриви под носа на световния №1 Новак Джокович, който напусна US Open на полуфиналите, сразен от японеца с 3-1 сета. В отделните части 6-4 1-6 7-6(4) 6-3.

Нишикори пише история в Ню Йорк, където очаква победителя от мача Роджър Федерер - Марин Чилич в спор за трофея. Мачът предложи много емоции, обрати, смяна на темпото, но най-вече ще се запомни с невероятното постижение на Нишикори, който се оплакваше от контузия в навечерието на турнира в Ню Йорк, а сега стана първият азиатски тенисист, достигнал до директен сблъсък за титлата в турнир от Големия шлем.

Победата на Нишикори засяга пряко и Григор Димитров. Японецът ще измести първата ни ракета от осматата позиция в световната ранглиста и ще се намести в челната осмица по пътя към финалния Мастърс на АТР в Лондон за сметка на българина.

"Не знам какво се случва. Бях стегнат, защото това беше първият ми полуфинал. Чувството е неверояно да победя №1 в света и да играя толкова добре в последните си мачове. Условията бяха трудни, чувствах се натежал, но явно трябва да играя трудни и продължителни мачове. Надявам се да мога да се възстановя за финала. Започнах да играя значително по-добре след 1-1 в сетовете, което ми помогна. Майкъл Ченг ми помага много и работим супер заедно. Надявам се това да е голяма новина за родината ми. Сигурен съм, че хората в Япония гледат и се радват на успеха ми, въпреки часовата разлика", заяви щастливият Нишикори.

Нишикори взе подаването на Джокович още в третия гейм и въпреки че пробивът бе върнат моментално, Кеи проби още веднъж за 4-3, след което затвърди и откри пътя си към успеха в първата част. Усетил заплахата на Нишикори, Ноле изглеждаше съвсем различно от самото начало на втория сет. Сервираше успешно и диктуваше събитията с едновременно мощна и прецизна игра, която се материализира в убедително 6-1.

И точно когато всички очакваха световният лидер да се устреми към победата, последва нов спад. Ноле достигна до четири точки за пробив в третия гейм на третия сет, но Нишикори оцеля в маратонски гейм, продължил близо 10 минути. Японецът обаче взе подаването на съперника си за 5-3 и му предстоеше да сервира за гейма, но този път Джокович възкръсна от пепелта. Стигна се до тайбрек, в който нищо не бе в състояние да спаси несъсредоточения сърбин, който допусна съперникът му да поведе с 4-0 и отстъпи, достигайки до едва четири точки.

В четвъртия сет Нишикори проби още на старта, а след това спаси подаването си по изумителен начин, въпреки че губеше с 0-40. Това бе още един признак, че Джокера няма да успее да се справи с Кеи. След това двамата печелеха подаванията си до 5-3, когато Нишикори нанесе съдбоносния си удар, пробивайки за втори път и затваряйки мача.

Джокович бе поразителен до полуфиналите, играейки фокусирано и с настроение. Той загуби първия си сет едва на четвъртфиналите от Анди Мъри, но това не му попречи особено да си осигури полуфинално място в Ню Йорк за осми пореден път. Успехът бе под №50 за сърбина на US Open, което го изкачи до седмата позиция за най-много победи на "Флашинг Медоус" в Оупън ерата.

Джокера, победител през 2011 г., комбинира перфектно своята мощ и прецизност до предпоследното стъпало преди върха. Той влезе в полуфиналите с най-малко време на корта от четиримата тенисисти с общо 10 часа и 5 минути за пет мача. За статистиката - Нишикори, който бе затруднен от травма преди началото на турнира, бе прекарал 13 часа и 34 минути игра по пътя към първия си полуфинал в Големия шлем.

Той влезе в историята като първият японец, достигнал толкова напред на US Open след Ичия Кумагае през 1918 г. Кеи изигра епичен мач в петия кръг със Стан Вавринка, който продължи 4 часа и 15 минути, а преди това му отне 4 часа и 19 минути да се справи със съпротивата на Милош Раонич. Нишикори се движеше брилянтно и показа невероятни удари във всичките си срещи до момента, което изобщо не беше в подкрепа на думите му преди старта на турнира, че се съмнява, че е готов да постигне нещо повече в Голямата ябълка.

Джокович и Нишикори се бяха срещали само веднъж, разменяйки си по една победа. Последният им двубой обаче бе едва през 2011-а в Базел на твърди кортове в зала.