Как Федерер вдъхнови триумфа на Юнайтед в Шампионската лига през 2008 г.

Манчестър Юнайтед се възползвал от "помощ" от Роджър Федерер, за да победи Челси Снимка: Getty Images

Манчестър Юнайтед и Роджър Федерер? На първо четене, ще си кажете, че двете нямат нищо общо. И ще сте прави. Но не точно.

Именно хладнокръвието на големия тенисист е в основата на триумфа на „червените дяволи“ във финала на Шампионската лига през 2008 година. Или поне според тогавашния помощник-треньор на сър Алекс Фъргюсън Рене Мюленстийн.

Холандецът, който работи 12 години на „Олд Трафорд“ в два отделни периода, изработил план, който помогнал на Юнайтед да победи Челси след изпълнение на дузпи на московския „Лужники“ преди вече повече от десетилетие.

„Голям фен съм на тениса и винаги съм се възхищавал на Роджър Федерер и на начина, по който контролира емоциите си“, споделя Мюленстийн пред Planet Football.

„Избрах пет видеа на Федерер, които момчетата изгледаха. След това им казах да се опитат да познаят от кой турнир са, в кой сет и точка е разиграването и да ги запишат.

Разбира се, успяха да познаят, че видеата са от Уимбълдън, но нямаха идея в кой сет или каква точка е.

Идеята ми беше да им покажа, че Федерер играеше, печелеше и показваше най-доброто си ниво във важните точки.

Той може да спечели първия сет, да загуби следващите два и когато се стигне до мач бол, всичко, случило се преди това, няма значение за него. Той е концентриран единствено върху победата.“

Мюленстийн споделя идеята си на сър Алекс по време на тренировка преди финала. Юнайтед губи с 1:2 от Челси в мач от Висшата лига точно между двата полуфинала с Барселона, което оставя „червените дяволи“ в ситуация да победи Уест Хем на „Олд Трафорд“, за да задържи аванса си на върха.

Тимът на Фъргюсън би „чуковете“ с 4:1, след което и Уигън с 2:0 в последния ден от кампанията, което означаваше две точки преднина пред Челси в класирането и титлата във Висшата лига.

„След като отстранихме Барселона, казах на Шефа, че дори да бием Уест Хем и Уигън и да станем шампиони, трябва да „рестартираме“ преди финала срещу Челси, продължава Мюленстийн.

Все едно бяхме в ситуация 40-30 на наш сервис. Това беше нашият Федерер момент.“

Юнайтед поведе с гол на Кристиано Роналдо в 26-ата минута, преди Франк Лампард да изравни точно преди почивката. Така завърши редовното време и финалът влезе в продължения.

Пет минути преди дузпите Челси остана с човек по-малко, след като Дидие Дрогба бе изгонен за удар без топка срещу Неманя Видич, което, може би, коства и победата на лондончани.

Роналдо пропусна първи от бялата точка и всичко беше в ръцете на Джон Тери, който трябваше да изпълни последната дузпа. Капитанът на Челси обаче се подхлъзна и ударът му срещна гредата.

Така се стигна до внезапната смърт, където Челси сбърка първи, а Едвин ван дер Сар се превърна в герой, спасявайки удара на Никола Анелка.

„Когато Тери отиде да бие дузпата, сигурно си е мислил: „Сега съм само аз, всички светлини са насочени към мен.“ Подръпна капитанската си лента, но се разконцентрира, спомня си още Мюленстийн.

Разликата с нас бе, че Нани, Андерсон и Райън Гигс бяха фокусирани.

Дойде ред на Анелка. Не можех да гледам, но знаех, че каквото и да става, Едвин щеше да спаси тази дузпа, защото той е победител. Това беше неговият Федерер момент.

Чувството да спечелим Шампионската лига и да споделя тази еуфория с играчите, щаба и феновете беше невероятно.“