Фамозен обрат! Япония на крачка от сензацията, резерви спасиха Белгия

Влизането на Фелайни и Шадли обърна мача и в крайна сметка донесе обрата за Белгия Снимка: Getty Images

Белгия спечели с 3:2 спиращ дъха мач срещу Япония от осминафиналите на Мондиал 2018.

Белгийците изоставаха с 0:2 20 минути преди края, но осъществиха пълен обрат и с победен гол в 94-ата минута отиват на четвъртфинал срещу Бразилия.

Японците бяха на крачка от сензацията, но не успяха да удържат преднината си след вихреното начало на второто полувреме.

Първата част не предложи кой знае какви емоции - Белгия натискаше, но не създаде стопроцентови положения срещу добре защитаващите се "самураи", които почти не поглеждаха към вратата на Куртоа.

Второто полувреме обаче започна шокиращо и в него паднаха всички голове. В 48-ата минута белгийците не бяха подготвени за контраатаката на Япония, Вертонген не успя да спре подаването в своята зона и Харагучи с прекрасен диагонален удар откри резултата - 1:0.

Още в следващата атака Белгия осъществи страхотна комбинация, завършила с удар на Азар в гредата. В 52-ата минута Витсел закъсня да затвори Такаши Инуи, който отправи коварен изстрел отдалеч и остави Куртоа безпомощен - 2:0.

"Червените дяволи" изглеждаха шокирани, но всичко се промени с двойната смяна на селекционера Роберто Мартинес, който пусна в игра Маруан Фелайни и Насер Шадли.

В 70-ата минута след разбъркване при корнер топката стигна до Ян Вертонген отляво, който отигра с глава в опит да върне кълбото в опасната зона пред вратаря. Отиграването обаче се превърна в изстрел към вратата, за който Кавашима не беше подготвен и топката влетя в мрежата за 1:2.

Така Белгия се върна в мача и само 4 минути по-късно изравни. Азар центрира отляво, Фелайни използва ръстовото си предимство в наказателното и с глава направи резултата 2:2.

До края и двата тима не се отказаха да атакуват. Кавашима направи две поредни спасявания след удари на Шадли и Лукаку, после и Куртоа показа здрави нерви, след като Витсел насочи топката към собствената си врата, а после и Кейсуке Хонда стреля опасно от фаул.

В последната минута на добавеното време Япония наивно позволи съперникът им да контраатакува, а белгийците се възползваха. При перфектната атака и паса отдясно, Лукаку пропусна топката, а Насер Шадли безпроблемно я вкара във вратата, за да донесе победното 3:2.

Така Белгия ще се изправи срещу Бразилия на 6 юли в спор за място на полуфиналите.