Ново голово шоу на Белгия, Лукаку изравни Роналдо за "Златната обувка"

Великолепно представяне на Белгия Снимка: Getty Images
Великолепно представяне на Белгия

Десетият ден на Световното първенство в Русия бе открит с голово шоу. Белгия постигна втора изразителна загуба на Мондиал 2018. След победата на старта с 3:0 над Панама, тимът на Роберто Мартинес разби Тунис с 5:2.

По два гола за „червените дяволи“ отбелязаха капитанът Еден Азар и Ромелу Лукаку, а откъм игра и положения за гол, това бе един от най-зрелищните мачове на Световното първенство в Русия до момента.

Белгия поведе още в шестата минута след точно изпълнение на Еден Азар от много спорна дузпа, при която съдията не пожела дори да разгледа видео повторението. Именно Азар бе съборен на границата на наказателното поле, американският рефер Жаир Маруфо бе напълно убеден, че е дузпа, отсъди я, след което капитанът на „червените дяволи“ не сбърка от бялата точка.

Още 10 по-късно Белгия вече водеше с 2:0. Мертенс пусна топката към Лукаку при една бърза контра, а нападателят на Манчестър Юнайтед, без да я укротява, само с един удар я прати в долния ляв ъгъл на вратата на Бен Мустафа.

Тунис се върна в мача с гол на Дилън Брон в 18-ата минута, засичайки с глава центриране от фаул на капитана Хазри, но секунди по-късно напусна принудително терена на носилка след неприятна контузия.

До края на първата част селекционерът Набил Маалул трябваше да направи още една принудителна смяна, след като и Бен Юсеф се контузи, а на негово място в игра се появи Беналуан.

В заключителните секунди на полувремето Белгия вкара и трети гол. Лукаку бе изведен по перфектен начин от Мюние и с техничен удар прехвърли вратаря. Това бе четвърти гол за Лукаку на Мондиал 2018, с което не само изравни Кристиано Роналдо на върха в голмайсторската листа, но се и превърна в белгийския футболист с най-много попадения в рамките на един голям турнир. Освен това, 25-годишният Лукаку стана и водещият реализатор в историята на Белгия на световни и европейски първенства със седем попадения.

Въпреки че водеха с два гола, „червените дяволи“ започнаха вихрено и втората част. Белгия стигаше лесно до опасности пред противниковата врата, а в 51-вата минута и капитанът Еден Азар вкара втория си гол. Халфът на Челси овладя подаване на Алдервайрелд между двама бранители в червено, премина и покрай вратаря, след което хладнокръвно завърши на гола мрежа.

При резултат 4:1, Роберто Мартинес вече мислеше за последния мач от групата срещу Англия и започна да пази ключовите си футболисти. Първият сменен бе Лукаку, а на неговото място се появи съотборникът му и в Юнайтед – Маруан Фелайни. В средата на втората част и капитанът Азар отстъпи мястото си на терена, а в игра влезе Миши Батшуай.

Именно Батшуай направи най-големите пропуски за Белгия. В рамките на само пет минути нападателят на Челси, който през втората част на миналия сезон игра като отдаден под наем в Борусия Дортмунд, направи три фрапантни пропуска.

Първо, негов удар бе изчистен от гол линията, след това нацели напречната греда от пет метра при опит за добавка при една изплюта топка от Бен Мустафа след удар на Караско, а секунди по-късно намери топката хубаво от въздуха, но стреля право в стража на Тунис.

В 90-ата минута, все пак, Батшуай успя да се разпише, засичайки центриране на Юри Тилеманс. В добавеното време пък Хазри се измъкна от белгийската отбрана и оформи крайния резултат 5:2.

След втората си победа Белгия излезе еднолично начело в група G преди утрешния мач на Англия с Панама. На практика, „червените дяволи“ си осигуриха участие на 1/8-финалите и изхвърлиха Тунис от турнира. Тимът на Роберто Мартинес има и голова разлика от +6 преди сблъсъка с „трите лъва“ в последния кръг.