Португалия гледа към 1/8-финалите, Роналдо стана No1 в Европа

Португалия гледа към 1/8-финалите, Роналдо стана No1 в Европа Снимка: Getty Images

Португалия направи сериозна крачка към 1/8-финалите на Мондиал 2018 след победа с минималното 1:0 над Мароко.

Единственият гол в срещата отново бе дело на Кристиано Роналдо, за когото това е четвърто попадение по терените в Русия след хеттрика му при равенството 3:3 с Испания в първия двубой.

За Мароко това е втора загуба след тази срещу Иран и тимът на Ере Ренар е първият, който, със сигурност, ще напусне мондиала.

Мароко се опита да наложи натиск самото начало, но при първата си по-добра възможност Португалия откри резултата. Кристиано Роналдо се измъкна от защитата и с глава засече центриране от корнер, извеждайки „селесао“ напред още в четвъртата минута.

По този начин Роналдо се превърна в най-резултатният европейски футболист в международни мачове, изпреварвайки великия Ференц Пушкаш, и вече има 85 с националната фланелка на Португалия.

След гола мароканците отново натиснаха и дори изглеждаха по-опасно, докато Португалия атакуваше повече на контри. Именно при една такава Роналдо изведе Гедеш сам срещу Мунир, но младокът стреля слабо и стражът на Мароко изби с една ръка.

Втората част мина изцяло под доминацията на мароканците, които обаче така и не суъмяваха да стигнат до гол. 10-ина минути след почивката Руи Патрисио изби с една ръка опасен удар с глава на Беланда, а след точно час игра Бенатия пропусна да изравни, стреляйки високо над вратата от около 10 метра.

При една от опасните контри на Португалия Роналдо пропусна удобна възможност да реши всичко, а докато мароканците продължаваха да атакуват, усилията на „мореплавателите“ бяха насочени предимно в защита и Кристиано бе оставен почти сам в предни позиции.

Въпреки натиска обаче, тимът на Фернандо Сантош удържа крехката си преднина и спечели важни три точки, с които вече има четири и излезе начело в група В преди двубоя на Испания (1 т.) и Иран (3 т.) по-късно днес.

При последното завъртане Португалия среща Иран, а вече отпадналият Мароко среща Испания.