Магията да оцеляваш

Вчера момчетата на Роберто Мартинес прегазиха с 4:0 четвъртия Нюкасъл Снимка: Getty Images
Вчера момчетата на Роберто Мартинес прегазиха с 4:0 четвъртия Нюкасъл
Пред тях преклониха глави и трите най-успешни клуба в Англия - Ливърпул (на снимката), Манчестър Юнайтед и Арсенал Снимка: Getty Images

Точно преди месец всеки, поглеждайки класирането на английската Висша Лига би отписал тотално Уигън. "Латикс" деляха последното място с Уулвърхемптън и бяха основен фаворит за изпадане в Чемпиъншип.

Не така мислеше обаче мениджърът на тима Роберто Мартинес, който направи истинско чудо със своите момчета. Ако погледнем класирането от изиграните мачове само през последния месец, ще видим че пред Уигън са единствено борещият се за Топ 4 Нюкасъл и кандидат-шампионът Манчестър Юнайтед. Това няма да е толкова изненадващо за Англия, където подобни серии са често срещани, ако отборът с такъв победен ход не е заемащият последно място в лигата.

Още повече възхищение буди фактът, срещу кого бяха постигнати тези успехи. Футболистите на Мартинес победиха като гост Ливърпул (2:1) и Арсенал(2:1), а като домакин сломиха Стоук Сити (2:0) и Манчестър Юнайтед (1:0). Ако победата над коравите "грънчари" не е нещо кой знае какво, то колко са отборите в цяла Европа които могат да се поздравят с победи над трите най-успешни отбора в Англия, и то в рамките на 24 дни!

Освен тези четири победи Уигън записаха и две нелепи загуби в Лондон, като първо загубиха от Челси с гол в 93-та минута..., а в последния кръг отново с гол в края на мача бе допусната загуба от Фулъм.

Въпреки тези две загубени точки обаче Уигън вече може да диша по-спокойно, след като отбът е с три точки над чертата само три двубоя преди края на кампанията.

Ако се върнем обаче назад в историята ще видим, че не се е случило нищо изненадващо. Едва ли има друг отбор освен Уигън на който да бъде присъден приза "Последният оцелял".

"Латикс" карат своя седми сезон във Висшата Лига, като това няма да им е първото такова изпълнение в края на сезона. В последните два сезона отборът завършваше на 16-а позиция, след като отново през голяма част от първенството беше под чертата.

През 2008 отборът също бе застрашен, но в края на кампанията все пак завърши 14-и. Ако има обаче спасение, което остава завинаги в паметта на всички обичащи английския футбол, то това безспорно е от сезон 2006/07, когато в последен мач от сезона е победен прекият съперник за оцеляване Шефилд Юнайтед като гост с 2:1 и само с един гол по-добра голова разлика Уигън запазва елитния си статут и изпраща съперника си в Чемпиъншип...

Ето защо, въпреки че измежду Астън Вила, КПР, Уигън, Блекбърн и Болтън трябва да изпаднат два отбора, можем да бъдем сигурни, че Уигън няма да са между тях. Не за друго, а защото "Латикс" са орисани да оцеляват....