С германски работохолик и с 30 гола след 75-ата минута: Как Норич се завърна във Висшата лига

Играчите на Норич празнуват завръщането в Премиършип Снимка: Getty Images
Играчите на Норич празнуват завръщането в Премиършип
Даниел Фарке пристигна без гръмки обещания и не направи добър първи сезон. Но сега Норич лети към първото място в Чемпиъншип и вече е сигурен за английския елит Снимка: Getty Images

Как Норич се завърна в елита на Англия?

В началото на сезона Норич не влизаше в сметките за директна промоция във Висшата лига. Само преди година те завършиха 14-и в Чемпиъншип. Само че с победата срещу Блекбърн с 2:1, кръг преди края, отборът от Източна Англия официално се завърна сред най-добрите на Острова.

Какво се промени?

По всичко изглежда, че преди две години Норич си постави амбициозната задача да се завърне във Висшата лига. Началото беше дадено с назначаването на Стюарт Уебър за спортен директор. Същият, който преди това доведе в Хъдърсфийлд Дейвид Вагнер и заедно пренаписаха историята на непретенциозния отбор, изкарал два сезона в елита.

За началото на сезон 2017/2018 Стюарт Уебър доведе в Англия втори мениджър от Борусия (Дортмунд), този път в Норич. Даниел Фарке водеше втория отбор на германския гранд, но във Великобритания го очакваше съвсем ново предизвикателство. Фарке стана първият чуждестранен треньор на Норич, който идва от държава извън Британските острови. Дойде без гръмки обещания, с типичната германска сдържаност, отдаденост и работохолизъм. Началото обаче не беше впечатляващо - отборът редуваше слаби и силни мачове, което го отведе до 14-ото място в Чемпиъншип. Феновете изчерпваха търпението си и настояваха за оставката на Фарке. Ръководството обаче продължи да му гласува доверие и германският специалист остана и за този сезон.

Началото на кампанията отново не беше обещаващо - 5 точки в 6 мача, загуби от Уест Бромич с 3:4, загуба от Лийдс с 0:3, безлично равенство 1:1 срещу Ипсуич в дербито на Източна Англия. Там някъде обаче нещата за Норич тръгнаха нагоре, тимът записа поредица от 12 двубоя без загуба и в края на 2018 г. сериозно беше в битката за първите две места, които дават право на директна промоция.

Три двубоя, които доказаха магията на Норич през този сезон:

НОРИЧ - МИЛОУ 4:3

Всичко позитивно около тима ескалира след впечатляващата победа с 4:3 срещу Милоул на 10 ноември. Гостите водеха с 0:1 на полувремето, последва обрат до 2:1 за Норич, но лондончани обърнаха до 2:3 с голове в 81-ата и 83-ата минута. Най-интересното обаче предстоеше - с два гола в продълженията на Роудс и Пуки Норич стигна до победата с 4:3.

НОРИЧ - БОЛТЪН - 3:2

На 8 декември на „Кароу роуд" гостува Болтън. Феновете на Норич едва ли очакваха да се стигне до нова сериозна драма, след като отборът поведе с 2:0 до 60-ата минута. Болтън не се примири и стигна до 2:2, а второто попадение падна в 88-ата минута. И когато всички очакваха равенството, Пуки отново взриви трибуните с гол в добавеното време - 3:2!

НОРИЧ - НОТИНГАМ 3:3

На 26 декември феновете на „Кароу роуд" бяха свидетели на поредна драма. Гостите от Форест поведоха с 0:3 и сериозно застрашиха поредицата от 11 двубоя за Норич без загуба. За пръв път от месеци гостуващ отбор доминираше тотално. Домакините обаче отново показаха своята непримиримост и след гол в 77-ата минута и ДВА в продълженията на мача, стигнаха до 3:3, а усещането беше за повече от победа!

Впечатляващо е, че момчетата на Даниел Фарке през този сезон са отбелязали 30 гола след 75-ата минута, което им донесе решаващи точки в битката за първото място в Чемпиъншип.

Ключови футболисти

Истината е, че целият отбор на Норич показа израстване през сезона, като успешно бяха съчетани опитът на привлечените футболисти и талантът на момчета от собствената школа като Макс Арънс, Джамал Луис, Бен Годфри и Тод Кантуел. С представянето си Арънс заслужено беше избран за най-добър млад футболист в Чемпиъншип, Джамал Луис пък попадна в отбора на сезона. Грандовете в английския футбол сериозно започнаха да се интересуват от талантите в състава на Норич.

От своя страна клубът сведе до минимум разходите за нови попълнения. Със свободен трансфер от Брьондби през лятото дойде финландецът Теему Пуки, който към днешна дата има 28 гола в Чемпиъншип, лидер за сезона и най-много за Норич от 1994 г. насам. Пуки беше избран и за Футболист на сезона във второто ниво на английския футбол.

За непретенциозна сума през лятото от Хетафе беше привлечен и Емилиано Буендиа. Със своите 8 гола и 12 асистенции 22-годишният аржентинец се превърна в ключов играч през сезона.

Кубинецът с германско гражданство Онел Ернандес е друг важен играч, който реализира 8 пъти и асистира за други 8 попадения. През новия сезон той може да стане първият футболист от кубински произход, играл в елита на английския футбол.

Така, с постоянство, търпение и всеотдайна работа, Даниел Фарке върна Норич в елита.

В последния кръг тази неделя ще бъде решена титлата в Чемпиъншип. Норич се нуждае от точка в гостуването на Астън Вила. В противен случай Шефилд Юнайтед има шанс да открадне първото място, ако победи Стоук като гост.

Сезонът се оказа вълнуващ за феновете на Норич и по друга причина. След победа и равенство беше отбелязана десетата година, в която тимът няма загуба срещу основния съперник от Източна Англия - Ипсуич. Статистика, която не е ясно кога ще бъде променена, тъй като Ипсуич изпадна в Лига 1.

Дали Даниел Фарке ще бъде успешен и във Висшата лига?

По-скоро съм склонен да вярвам, че ще е така. Отборът има облик, а с нужните подобрения може да повтори това, което например Уулвърхемптън прави този сезон.