Григор взе епична победа над Чилич и достигна трети кръг на "Ролан Гарос"

Григор изнесе голям мач срещу Чилич и премина през много трудности и някои великолепни разигравания, за да стигне до успеха Снимка: Getty Images

Григор Димитров се класира за третия кръг на Ролан Гарос след епична победа в пет сета над Марин Чилич.

Българинът взе маратонския мач с 6:7(3), 6:4, 4:6, 7:6(2), 6:3 след голяма битка и доста обрати на корт "Симон Матьо" при обща продължителност от 4 часа и 23 минути.

Първата част беше решена с тайбрек, а преди това съперниците си размениха по един пробив. В седмия гейм Григор поведе с 40:0 при сервис на Чилич, но пропусна и трите брейкбола. Още в следващия гейм хърватинът стигна до пробив и поведе с 5:3. После Чилич стигна до топка за сета, но я пропиля с двойна грешка, след което Григор успя да върне пробива.

След това Димитров на свой ред стигна до брейкбол, но не го използва и Чилич повече с 6:5. Димитров успя да вземе своя сервис, за да стигне до тайбрек, но там сбърка първи и допусна минипробив за 4:3, след което Чилич взе три поредни точки и затвори първия сет в своя полза след 61 минути.

Вторият сет вървеше гейм за гейм, но Григор успя да пробие точно навреме - в последния гейм за 6:4, с което изравни сетовете.

В третия сет един пробив беше достатъчен на Чилич да излезе победител и той се случи в седмия гейм при 3:3. За пръв път след откриващия сет Григор срещна по-сериозни проблеми при сервирането си и направи две двойни грешки, после даде брейкбол на противника и сгреши от бекхенд, за да му даде предимство в резултата.

Чилич не изпусна аванса си до края и довърши сета по убедителен начин, за да поведе с 2:1 в отделните части.

Сет номер 4 също започна равностойно, но при 2:1 за Димитров българинът стигна до две точки за пробив и ги пропиля. Маратонският гейм премина през още няколко дюса, но Чилич го измъкна за 2:2.

По-нататък и двамата бяха много стабилни на свой сервис и логично нещата стигнаха до втори тайбрек в мача.

Там Григор направи много силна серия, за да дръпне с 4:1, а после и мрежата му помогна при един минаващ удар, за да му даде преднина с 5:1. Оттам най-добрият български тенисист нямаше проблем да спечели тайбрека със 7:2, а с това и четвъртия сет.

Решителната част започна по най-добрия начин за Григор и той реализира бърз пробив за 1:0. Затвърждаването не беше лесно и Димитров спаси две точки за пробив, но все пак се справи и поведе с 2:0 гейма. Българинът заигра уверено и при 4:2 реализира втори пробив в сета, с което съвсем се приближи до победата.

Чилич обаче продължи да оказва съпротива, спаси един мачбол в следващия гейм и стигна до четири точки за пробив, междувременно отрази и още един мачбол. При четвъртия брейкбол Григор заби един бекхенд в мрежата и единият пробив беше върнат.

Димитров обаче затвори мача с един последен пробив. Така българинът ще се изправи срещу Станислас Вавринка в третия кръг.