Григор започна с чиста победа на Уимбълдън

Във втория кръг Григор ще се изправи срещу добрия си приятел Маркос Багдатис.

Григор Димитров не направи най-убедителния си старт на Уимбълдън що се касае до играта, но все пак записа чиста победа над Диего Шварцман със 7-6(4) 6-2 6-2. Българинът допусна 10 двойни грешки и имаше известни колебания срещу нисичкия аржентинец в първия сет, но постепенно намери ритъма си и в следващите две части не изостана нито веднъж в резултата, отпускайки още само 4 гейма на световния №37.

Във втория кръг Григор ще се изправи срещу добрия си приятел Маркос Багдатис. Кипърският ветеран се поздрави с 6-4 6-4 6-3 над Джеймс Уорд, след като в края на миналата седмица имаше физически проблеми на финала в Анталия. Димитров е с убедителния баланс 7-1 срещу 32-годишния Багдатис, но единствената му загуба е и в единствения им двубой на трева до момента – на Уимбълдън 2012, когато във втория кръг българинът се отказа при 5-7 1-4.

Григор едва ли е очаквал, че ще стартира турнира с толкова труден сет. Още в първия си гейм българинът направи двойна грешка и трябваше да обръща от 0-40, но намери сервиса си и удържа, а веднага след това проби и затвърди за 3-0. Въпреки аванса, който натрупа, Димитров не успяваше да намери играта си и Шварцман върна брейка в петия гейм. Той си заслужи нови три брейкбола с брилянтна къса топка, а след това пласира бекхенд по диагонала, с който матира Григор.

Аржентинецът започна да печели лесно сервис геймовете си, а при 5-5 осъществи нов пробив, след като на брейкбол Димитров сбърка воле на мрежата. Нервите на Шварцман обаче не издържаха и за радост не успя да приключи сета на свой начален удар. Григор направи още една двойна грешка в тайбрека – негова пета до момента, но след като проби за 4-3 с минаващ удар не изпусна инициативата и затвори сета след 50 минути игра със 7-4. Вторият сет завърши с далеч по-убедителен резултат за Григор – 6-2.

Той проби още на старта и затвърди, отразявайки два шанса за моментален рибрейк след нова двойна грешка. В шестия гейм българинът подари брейкбол на съперника след двойна грешка, но отново успя да се измъкне от неприятната ситуация и реализира геймбола с класен лоб в движение, който изигра почти с гръб към корта. Веднага след това проби отново и изходът на сета се предреши.

В третия сет Димитров най-приличаше на себе си и след само двайсетина минути поведе с 5-1 с два затвърдени пробива. Грешките намаляха, а форхендът заработи максимално ефективно за водещата ни ракета. Силите на Шварцман достигнаха единствено да спечели още един гейм за 2-6 и мачът на корт №12 приключи за по-малко от два часа.