Каратанчева победи Пиронкова в Индиън Уелс

Сесил Каратанчева взе българското дерби с Цветана Пиронкова на "BNP Paribas Open" в Индиън Уелс със 7-5 6-1. Реално, на надпреварата от престижната категория "WTA Premier Mandatory" се състоя първият изцяло роден сблъсък в основна схема на WTA турнир от 15 години насам. За последно това се случи през далечната 2000 г., когато Любомира Бачева победи Павлина Нола с 6-3 6-3 на турнира "Betty Barclay Cup" в Хамбург.

Пиронкова и Каратанчева влязоха в сблъсъка от коренно различни позиции. Цвети не е играла официален мач от загубата с 4-6 3-6 от Симона Халеп в Дубай на 18 февруари, тъй като пропусна турнира в Доха заради травма. Сесил пък направи незабравин поход до полуфиналите в Акапулко, където я спря Тимеа Бачински, която не само спечели тази надпревара, но и триумфира в Монтерей седмица по-късно. А в Индиън Уелс втората ни ракета влезе в ритъм и с два мача в квалификациите.

Пиронкова по традиция влезе малко бавно в двубоя и още в първото си подаване трябваше да отразява брейкпойнт, но нататък вдигна темпото и наниза четири безответни гейма поред само за 18 минути. Както и в немалко от двубоите си от началото на сезона, Каратанчева изпитваше сериозни проблеми с първия си сервис и подари първия брейк на Цвети с двойна грешка при 15-40, а при втория дори не взе точка.

Нататък обаче българското дерби в Индиън Уелс наистина заприлича на дерби, защото Сесил веднага стигна до 0-40 и материализира втората възможност за пробив. С бавни крачки Каратанчева започна да се завръща в откриващия сет. При 4-2 Пиронкова поведе с 30-0, но втората ни ракета направи серия от 4 поредни точки и шокира с нов пробив за 3-4. А в следващия гейм оцеля след цели 16 разигравания и отразен брейкпойнт, за да подпечата равенство при 4-4!

Сякаш за разнообразие, и двете удържаха подаванията си до 5-5, когато кошмарният за Цвети сценарий се повтори. Тя поведе с 30-0 и... допусна пробив. А след няколко минути Каратанчева затвори сета със 7-5 и приключи един впечатляващ обрат от 0-4, печелейки 7 от последните 8 гейма в страхотна битка, продължила 67 минути.

Пиронкова започна втората част с преднина от 40-15 на свой сервис, но този гейм се превърна в 12-минутна драма, в която Сесил проби от втората си възможност. Нататък Каратанчева повтори развитието на първия сет, само че с обратен знак и поведе с 4-0 гейма. Този път обаче, обрат нямаше и Сесил профуча през втория сет с 6-1. Каратанчева записа втора победа от три мача с Пиронкова и първа от 2003 година насам, а успехът на Цвети беше през 2010 г. Във втори кръг Сесил ще се изправи срещу 30-ата в схемата Коко Вандевеге.