Григор взе първа победа над Федерер

Димитров се наложи на Маестрото в демонстративен двубой.

След куп велики точки и наелектризиращо шоу, Григор Димитров изкова първа победа в кариерата си над Роджър Федерер с 6-2 1-6 7-5 в демонстративния мач в "Медисън Скуеър Гардън".

Битката на поколенията със сигурност накара всички фенове на тениса да се почувстват като победители заради неповторимите мигове и безкрайно класни разигравания. Преди главното събитие за вечерта видяхме още един епизод от великото съперничество между Моника Селеш и Габриела Сабатини, който аржентинката спечели с 8-5 гейма. А близо 20 минути по-късно експлозия от аплодисменти извести излизането на корта на Григор и Роджър.

Федерер откри шоуто със стандартен за него сервис гейм на нула, но нататък Григор наложи огнено темпо с два пробива и 4 гейма поред. Димитров изравни до 1-1, а после стигна до 0-30 след фино воле, което Федерер разгада като посока, но не успя да върне и първия "хотшот" в двубоя с куршум от форхенд по диагонала, който Роджър едва видя да каца на линията. Българинът получи три брейкпойнта, след като Маестрото заби рутинен смач в мрежата и подпечата пробива с магически подсечен минаващ удар, който отново погали линията.

"Григор се справя уникално на ретур засега, но трябва да остана спокоен - коментира в експресно интервю в почивката между геймовете Роджър Федерер. - Страхотно е, че организаторите са поканили точно него, защото той е представител на младата вълна от тенисисти, които ще са на корта през следващите пет-десет години." След почивката българинът затвърди пробива, а двойна грешка на Федерер му даде нови 2 брейкпойнта. Талантът ни грабна още първия си шанс със зрелищен минаващ удар от бекхенд в движение, който Маестрото не успя да върне в корта.

Единствените леки затруднения за Димитров дойдоха при 5-2, когато той подари шанс за връщане на един от пробивите с недпредизвикана грешка, но се поправи с ас и затвори сета за 25 минути. Реално, макар да става дума за демонстративен мач, това беше първият спечелен сет за Григор в съперничеството му с Федерер. В досегашните им три официални двубоя в ATP тура, най-доброто, до което е стигал 23-годишният българин е тайбрек.

Роджър започна втория сет много по-уверено и поведе с 2-1 като пропусна и брейкпойнт. "Вкарах много добри ретури и успях да взема инициативата в доста от точките - анализира Григор първия сет в почивката между геймовете. - И независимо, че от другата страна на мрежата е Роджър Федерер, това много ми помага. Щастлив съм, че съм част от този мач и че родителите ми също са тук, за да ме гледат на живо. Сега имам нужда малко да възстановя концентрацията си."

Димитров обаче не успя да го направи и допусна пробив в гейма след паузата. А подаването на Федерер започна с точка, която взриви трибуните. Маестрото "пощади" Григор при излизането си на мрежата и пласира по-слабо воле, с което даде възможност на българина да отиграе топката. Григор пък използва шанса да направи лоб с удар между краката, който Роджър догони и на свой ред отвърна с "хотдог", а Димитров джентълменски изкара волето си в аут и съперникът му вдигна ръка в знак на уважение към проявата на таланта ни.

Федерер продължи офанзивата и затвори втория сет с 6-1 за 21 минути, което означаваше, че продължителността на двубоя до момента е общо 46. "Не трябваше да удряш тези уинъри толкова силно, човече, едва успявах да запазя поне малко от концентрацията си след тях", шеговито се оплака Григор. "Хайде, да се връщаме на корта", подкани Маестрото.

Роджър нямаше намерение да спира да вдига оборотите и със серия от бляскави удари проби за 2-1 в третия сет. Двамата вдигнаха градуса на шоуто в следващият гейм, в който Григор стигна до 40-40 с брилянтна комбинация от бекхенд къса топка и бекхенд минаващ удар. А после си осигури брейкпойнт след изключително странен удар, в който първо прескочи топката, за да я отиграе с нещо като полу-смач. Федерер награди изпълнението с аплодисменти, но не и с пробив и удържа сервиса си.

При 3-2 Григор реши да промени тактиката и вкара в игра един от подавачите на топките. Момчето завърши точката с уникален лоб на линията и даде аванс от 15-0 на българина, който успя да пробие с безкомпромисен форхенд уинър. Двамата продължиха да се движат рамо до рамо в резултата до 6-5 за Григор, когато нашето момче стигна до 15-40 на сервиса на Федерер. Димитров направи непредизвикана грешка в следващото разиграване, но превърна втория мачпойнт в кариерата си срещу Роджър в първата си победа над швейцареца.